27. listopadu 2009 10:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Banky se spojily, aby zachránily Sazku. Kladou si ale podmínky

Sportka - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sportka - ilustrační foto | foto: Zehl IgorČTK

PRAHA Zadlužená loterijní společnost Sazka má novou šanci, jak se dostat z tlaku věřitelských bank. Ty zakládají konsorcium a nabízejí Sazce nový společný úvěr. Záchranný plán je však vázán na řadu podmínek, píšou Hospodářské noviny.

Dnes poskytují Sazce financování hlavně čtyři banky - kromě belgické banky Fortis je to Raiffeisenbank, Česká spořitelna a Komerční banka. Dohromady u ní mají v úvěrech přes dvě miliardy korun. Nahradí-li jednotlivé půjčky společnou úvěrovou smlouvou, prodlouží se Sazce termíny splatnosti a sníží se jednotlivé splátky. Zároveň je to pojistka bank proti tomu, aby některá z nich odešla, píšou HN.

"Kromě zmíněné čtveřice by se do konsorcia mohla zapojit i Citibank," řekl HN manažer, obeznámený s plánem. Citibank Sazku přímo neúvěruje, poskytuje jí ale jiné finanční produkty a má na jejím fungování zájem. Hraje se i o účast J&T Banky v konsorciu, tak si ale chce zvláštní postavení zachovat," cituje deník svůj zdroj.

Sazce by se tak mohlo ulevit při splácení dluhů. Vysoké zadlužení jinak ziskovou firmu drtí od doby, co postavila vysočanskou O2 Arenu. Nevhodné úvěrování Sazce sráží i rating, ve středu jí ho s tímto zdůvodněním snížila agentura Standard & Poor's, připomínají HN.

Záchranný plán je vázán na řadu podmínek, na všechny ale vedení Sazky podle HN zatím nekývlo. Podmínkou bank například to, aby akcionáři Sazky ručili za nový úvěr svými podíly. Ne všichni podílníci však o tom byli zřejmě informováni. "Na akcionářské úrovni se nic takového neřešilo," řekl HN Jiří Kejval, místopředseda Českého olympijského výboru, který v Sazce drží malou část akcií.

Sazka se k návrhu nevyjádřila. Případnou dohodu o novém finančním angažmá nechtějí komentovat ani banky.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!