9. června 2009 17:13 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Banky v USA vrátí státní pomoc, vedení si tak nemusí snížit platy

Bank of America by prý podle zátěžových testů potřebovala nový kapitál v řádu několika miliard dolarů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bank of America by prý podle zátěžových testů potřebovala nový kapitál v řádu několika miliard dolarů. | foto: EMMANUEL DUNAND Lidové noviny

WASHINGTON Deset největších amerických bank získalo souhlas tamního ministerstva financí předčasně vrátit pomoc, kterou jim poskytl stát. Banky budou celkem vracet asi 68 miliard dolarů (zhruba 1,3 bilionu Kč). Názvy bank ministerstvo nesdělilo, předpokládá se však, že to banky oznámí samy.

Ministerstvo pouze oznámilo, že bankám umožní vrátit peníze, které loni na podzim obdržely ze záchranného programu TARP (Troubled Asset Relief program). O vytvoření programu rozhodl Kongres, aby pomohl bankám překonat těžkosti v souvislosti s dopady finanční krize.

Pryč s povinnostmi
Většina bank má zájem peníze vrátit co nejdříve, respektive ve chvíli, kdy budou splňovat základní požadavky stanovené ministerstvem. S pomocí je totiž spojena řada povinností, například povinnost omezovat výši platů pro vrcholový management.

Devatenáct největších amerických bank se muselo podrobit takzvaným zátěžovým zkouškám, jejichž výsledky byly oznámeny začátkem května.

Testem úspěšně prošly například banky Goldman Sachs Group a JPMorgan Chase & Co, nebo finanční společnost American Express. Podle agentury Reuters lze tedy čekat, že souhlas k předčasnému vrácení pomoci dostaly i tyto ústavy.

ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)