30. září 2011 21:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Banky ztratily na maďarských hypotékách miliardy

Raiffeisen Bank propojí své bankovní systémy s eBankou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Raiffeisen Bank propojí své bankovní systémy s eBankou. | foto: Reprofoto

MOSKVA Plán maďarské vlády umožnit domácnostem výhodné refinancování hypoték v zahraničních měnách způsobí rakouskému finančnímu ústavu Raiffeisen Bank International ztrátu kolem 120 milionů eur (asi tři miliardy Kč). Řekl to šéf banky Herbert Stepic. Skutečnou výši ztráty však bude ústav schopen vyčíslit až podle toho, jak velký bude o refinancování zájem.

Velká část Maďarů si před lety vzala hypotéky v cizích měnách, především pak ve švýcarských francích. Chtěli si tak zajistit levnější financování, protože základní úroky v Maďarsku byly mnohem vyšší než v jiných zemích.

Jak ale kurz forintu v dalších letech slábnul, lidé s hypotékami v cizích měnách byli nuceni platit stále vyšší měsíční splátky.

Vláda chce nyní těmto lidem pomoci, a proto jim umožní, aby hypotéky splatili za použití mnohem výhodnějšího kurzu, než jaký je na trhu. Týká se to hypoték v eurech a švýcarských francích. Plán už v minulých dnech schválil maďarský parlament.

ČTĚTE VÍCE:

Za jeden frank se nyní platí zhruba 241 forintů, za jedno euro více než 292 forintů. Dlužníci ale budou moci hypotéky výjimečně splatit za použití kurzu 180 forintů za jeden frank a 250 forintů za jedno euro. Rozdíl půjde k tíži bank. Jejich souhrnná ztráta z těchto transakcí podle agentury Reuters dosáhne stovek miliard forintů.

Celková ztráta kolem 120 milionů eur

"Zatím nevíme, jakou část ztrát budeme mít už v roce 2011 a jakou v roce 2012. Řekl bych ale, že celková ztráta se bude pohybovat kolem 120 milionů eur," řekl Stepic podle agentury RIA Novosti. Stepic byl v Moskvě, aby tam jmenoval nového šéfa ruské pobočky, zahraniční média se ale jeho briefingu nemohla zúčastnit.

Plán maďarské vlády rozčílil i další rakouské banky. UniCredit Bank Austria, Erste Group Bank a Raiffeisen Bank International dohromady v Maďarsku poskytly úvěry v zahraničních měnách za zhruba šest miliard eur (téměř 149 miliard Kč).

ČTK