Pátek 22. ledna 2021svátek má Slavomír 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Barbie se poprvé zahalila do hidžábu. Vytvořila ji studentka z Nigérie

Novou podobu panenky Barbie s hidžábem, zvaná Hijarbie, vytvořila nigerijská... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novou podobu panenky Barbie s hidžábem, zvaná Hijarbie, vytvořila nigerijská... | foto: Reprofoto Instagram Hijarbie

LAGOS Je tomu 14 dní, kdy výrobce hraček Mattel provedl zásadní proměnu svého nejslavnějšího produktu – Barbie. Ikonická panenka je od té doby k mání s osmi různými odstíny pleti, 14 různými tvářemi, 22 účesy, 23 barvami vlasů, 18 barvami očí a třemi typy postav. Ani baculka Barbie ale zřejmě neučinila kulturně-politické korektnosti zadost, a tak vznikla panenka s muslimským šátkem hidžáb.

Hijarbie, jak je přezdívána, se stala hitem sociálních sítí. Není ovšem oficiálním výrobkem firmy Mattel, ale dílem čtyřiadvacetileté nigerijské studentky medicíny jménem Haneefa Adamová.

„Nikdy dříve jsem Barbie oblečenou v hidžábu neviděla, tak jsem se rozhodla založit účet na Instagramu a obléct Barbie do oblečení, které jsem vyrobila. Myslím, že je opravdu důležité obléct panenku stejným způsobem, jakým bych se oblékla já,“ řekla televizi CNN Adamová.

Podle ní jde o skromnou panenku, která může být muslimským dívkám správným vzorem. A zřejmě není jediná s tímto názorem. Reakce totiž jsou většinou pozitivní a Hijarbie na Instagramu rychle získala skoro 20 tisíc fanoušků. Na Facebooku a Twitteru její obrázky sdílejí tisíce dalších lidí. Objednávky panenky chodí z celého světa.

Nigerijská studentka proto plánuje uvést Barbie zahalenou od hlavy k patě i v dalších barvách pleti, naráží však na skutečnost, že v Nigérii nejsou panenky z nové kolekce k dostání. Musela je tedy objednat ze zahraničí, takže rozšíření kolekce pár dní potrvá.

„Myslím, že to je skvělý způsob, jak se pokusit dostat muslimskou identitu do světa a opravit některé mylné domněnky, které o mém náboženství panují,“ uvedla Adamová ke komentářům, že zahalování žen je formou útisku. Podle ní je to záležitost svobodné volby každé ženy.

Vliv na byznys i na děti

Hračkářská firma se k celé situaci zatím nevyjadřuje. Že Hijarbie může vzhledem k protiislámským náladám poškodit byznys Mattelu v některých částech světa, je ovšem nesporné. Přestože prodeje této panenky v posledních třech letech klesají kvůli sílící konkurenci ze strany společnosti Disney a dalších, stále jde o vlajkovou loď a symbol byznysu.

Panenky Barbie mají na děti velký vliv. Syndrom Barbie, kdy dívky touží po napodobení vzhledu a životního stylu této panenky, se už stal pojmem.

Britská studie z roku 2006 ukázala, že dívky hrající si se štíhlou Barbie vykazovaly mnohem méně sebevědomí a větší touhu po štíhlé postavě než dívky hrající si se silnějšími panenkami nebo nehrající si s panenkami vůbec.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!