16. října 2015 10:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Barbie stárne a děti o ni stojí čím dál méně. Akcie i zisky Mattelu padají

Panenka Barbie se svým druhem Kenem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Panenka Barbie se svým druhem Kenem. | foto: mattel.com

NEW YORK Největší světový výrobce hraček Mattel si pohoršil. Ve třetím čtvrtletí mu spadl čistý zisk na 223,8 milionu dolarů (5,3 miliardy korun) z 331,8 milionu dolarů před rokem, a zůstal pod odhady analytiků. Firmě opět klesly tržby z prodeje panenek Barbie a silný dolar jí sebral část příjmu na zahraničních trzích.

Akcie na výsledky Mattelu reagovaly propadem až o deset procent.

Obliba panenek Barbie klesá v konkurenci ze strany počítačových tabletů a interaktivních elektronických hraček. Zájem o tuto 56 let starou hračku se Mattel snaží již nějakou dobu oživit.

Tržby z prodeje těchto panenek mu ale během tří měsíců do konce září klesly o čtyři procenta. Byl to osmý čtvrtletní pokles v řadě.

Zisk Mattelu očištěný o mimořádné položky ve třetím čtvrtletí činil 71 centů na akcii. Analytici v průzkumu agentury Reuters očekávali v průměru 80 centů na akcii. Čtvrtletní tržby klesly o 11,3 procenta na 1,79 miliardy dolarů a zůstaly pod odhady analytiků.

Společnosti uškodil i silnější kurz dolaru, který zasáhl její tržby v zahraničí. Jenom v loňském roce tvořily zahraniční trhy téměř polovinu celkovému příjmu firmy. Generální ředitel firmy Christopher Sinclair řekl, že silný dolar bude na mnoha hlavních trzích překážkou i nadále.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz