17. října 2011 14:14 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Barroso kritizuje finanční sektor, za krizi musí zaplatit

José Manuel Barroso | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy José Manuel Barroso | foto: Reuters

BRUSEL Lídři Evropské unie a zástupci podnikatelů i odborů se dnes na summitu tripartity shodli na potřebě stabilizovat unii a hlavně eurozónu, která se nyní zmítá pod dopady dluhové krize. Šéf Evropské komise José Barroso se pak před novináři pustil do finančního sektoru.

Ten podle něj svým neodpovědným chováním ke krizi přispěl. Je prý nezbytné, aby nyní také "spravedlivě" přispěl k řešení krize.

Barroso podotkl, že chápe frustraci lidí, kteří jsou vystaveni dopadům úsporných opatření. Zdůraznil, že za krizi může i neodpovědné a možná i kriminální chování ve finančním sektoru. Evropa podle něj potřebuje dynamický finanční sektor i solidní banky.

ČTĚTE TAKÉ:

"Nemáme nic proti finančnímu sektoru," řekl. Ale finanční sektor podle něj zase musí respektovat určité standardy, což se v minulosti nedělo, a také se spravedlivě podílet na řešení nynější situace. "Každý musí platit," řekl Barroso.

Nyní se intenzivně jedná o navýšení podílu soukromého sektoru na záchraně Řecka. Šéf komise také připomněl, že komise navrhla zavedení daně z finančních transakcí v EU. Jenže tento nápad některé země jako ČR či Británie kritizují. Ve čtvrtek navíc komise chystá další návrhy, které se budou dotýkat dozoru nad finančními trhy.

"Krize ukázala, že Evropa musí projít reformou," řekl Barroso, který ale v zápětí připustil, že reformování nebude snadné. Kvůli nejhorší krizi v dějinách unie totiž většina zemí musí přistupovat k nepopulárním a v některých případech hodně tvrdým úsporným opatřením.


Na to upozornila i předsedkyně Evropská odborové konfederace (ETUC) Berndadette Ségolová. Podle ní je myšlenka na vyrovnané rozpočty chvályhodná, ovšem není k ní možné jít pouze cestou tvrdých škrtů, jaké nyní zažívá například Řecko, tedy krizí zdaleka nejpostiženější stát eurozóny.

ČTK, Lidovky.cz

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.