25. ledna 2011 9:11 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BÁRTEK: Když se pálí uhlí nebo přichází povodně, NWR stoupá, ale ne o hodně

Počet obětí záplav v Brazílii překročil 700 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Počet obětí záplav v Brazílii překročil 700 | foto: ČTK

PRAHA Tak jsou tu třetí rok po sobě velké záplavy v Austrálii. Taková událost někde na druhé straně světa by u nás nikoho příliš nezajímala, kdyby zrovna tento kontinent nebyl největším světovým exportérem uhlí.

Takto ale záplavy způsobily, že cena kvalitního černého uhlí v posledních týdnech na světových trzích vyskočila z 225 dolarů zpět na rekordní úroveň okolo 300 dolarů za tunu, kde byla ve stejném období záplav před začátkem krize v roce 2008.

Cena akcií NWR na to reagovala a během jednoho měsíce se dostala z okolí 214 Kč na 300 Kč. Vypadá to tedy, že pro akcie NWR stačí sledovat cenu uhlí. Ano, do značné míry. Ale proč tedy v roce 2008 akcie NWR "vylétly" až nad 600 korun?

Pro optimisty může být vysvětlením zpoždění – i tehdy byla reakce o něco opožděná. Pro pesimisty je to naopak známka toho, že NWR není to, co bývalo a také výhled ekonomiky není, co býval.

Petr Bártek ,analytik České spořitelny

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?