7. července 2009 17:26 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Becherovka mizí z centra Varů, postaví nový závod za 100 milionů

Klepání na základní kámen pro stavbu nového výrobního provozu společnosti Jan Becher. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klepání na základní kámen pro stavbu nového výrobního provozu společnosti Jan Becher. | foto: ČTK

KARLOVY VARY Společnost Jan Becher - Karlovarská Becherovka (JBKB), která je součástí nadnárodní skupiny Pernod Ricard, začala dnes slavnostním poklepem stavět nový výrobní provoz v Karlových Varech Bohaticích za 100 milionů korun. Přesune tam výrobu z centra města.

Nová výrobní hala umožní zvýšit produkci i optimalizovat náklady na výrobu likéru, řekl dnes její ředitel Anthony Schofield.

Nová hala bude stát nedaleko stáčírny, která tam stojí od roku 2005. Po jejím dokončení se do ní přesune výroba z centra města, což zlepší dopravu v okolí pěší zóny. V původní budově ale zůstane muzeum Becherovky a firemní prodejna, doplnil Schofield Podle provozního ředitele JBKB Vladimíra Darebníka bude mít areál rozlohu 1500 čtverečních metrů a kromě výroby se do něj přesune i sklad lihu.

Stavba by měla být dokončena do roka, pak začne stěhování. Nový provoz umožní zvýšení výroby Becherovky o 40 procent proti současnému prodeji s tím, že v případě potřeby lze jednoduše dostavět další prostory, a zvýšit tak výrobu o dalších 30 procent.

Dnešního slavnostního zahájení stavby se zúčastnil i předseda dozorčí rady Pernod Ricard Patrick Ricard. Řekl, že JBKB je zřejmě jediným podnikem ze 122 závodů, které Pernod Ricard vlastní po celém světě, kde se letos, v době ekonomické krize, začne se stavbou nového závodu.

"Je to tím, že Becherovka si udržela svou vedoucí pozici na českém trhu a expanduje i do dalších zemí, jako Ukrajina, Rusko, Maďarsko nebo Německo," řekl Ricard.

Celých 25 procent výroby jde na export

Likérka JBKB nyní vyrábí kolem sedmi milionů litrů likérů ročně. Ve svém finančním roce od července 2007 do poloviny roku 2008 zvýšila celkový prodej meziročně zhruba o osm procent. Prodej dovážených nápojů tvoří asi deset procent celkového zisku Becherovky.

Pernod Ricard, který vlastní mimo jiné whisky Chivas Regal nebo koňak Martell, je druhým největším výrobcem alkoholických nápojů na světě. Na světovém trhu má zhruba pětinový podíl.

Ricard tisku řekl, že celosvětově se hospodářská krize podepsala poklesem tržeb společnosti Pernod Ricard o deset až 15 procent. "Je to zejména tím, že naši zákazníci, distributoři, nemají dostatek finanční hotovosti," vysvětlil Ricard. "Není to nic skvělého, ale také nic tak špatného," dodal.

Věří tomu, že JBKB má v koncernu dobrou budoucnost. "Nejlépe o tom svědčí dnes zahajovaná investice," řekl.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!