Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Becherovka začala vyrábět Lemond s 19 procenty alkoholu

Výrobní linka společnosti Jan Becher – Karlovarská Becherovka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výrobní linka společnosti Jan Becher – Karlovarská Becherovka. | foto: Reuters

KARLOVY VARY Jan Becher - Karlovarská Becherovka a.s. (JBKB) zahájila výrobu likéru Becherovka Lemond s obsahem alkoholu 19 procent, o jedno procento méně než má původní produkt. Reagovala tak na zákaz prodeje 20 a víceprocentních lihovin platný od pátku 14. září, sdělila manažerka JBKB Petra Nosková. Likérka zároveň zahájila distribuci do českých obchodů, barů i restaurací.

 "Uvedení Becherovky Lemond 19 procent na trh je reakcí na současný plošný zákaz prodeje alkoholu 20 procent a výše. Tento krok nám také umožňuje částečně zachovat provoz, a tím práci pro naše zaměstnance, částečně kompenzovat další finanční ztráty a také pomoci našim zákazníkům - provozovatelům barů a restaurací, kteří jsou situací postiženi nejvíce," uvedl ředitel společnosti Anthony Schofield.

ČTĚTE TAKÉ:

Devatenáctiprocentní Becherovku Lemond firma vyrobí v limitované edici a jakmile bude zákaz prodeje zrušen, do regálů a barů se vrátí tradiční dvacetiprocentní verze, řekla Nosková. Lemond je jediný firemní produkt, jehož obsah alkoholu mohla likérka snížit. Toto řešení nelze aplikovat u Becherovky Original, jejíž receptura se za více než 205 let nezměnila, uvedl výrobní ředitel Vladimír Darebník.

Stejná chuť

Podle něj je chuť Lemondu s 19 procenty alkoholu stejná. "Provedli jsme několik senzorický testů a ochutnávek a je zřejmé, že jemná citrusová vůně a chuť zůstává snížením obsahu alkoholu neměnná. Proto jsme okamžitě přistoupili k výrobě, abychom příznivcům Lemondu mohli dodávat jejich likér i v době takzvané prohibice," uvedl.

Změna obsahu alkoholu:

Snížení obsahu alkoholu je technologicky dosaženo změnou poměru alkoholu a ovocné složky v nápoji.

Kromě chuti zůstává zachována láhev a etiketa. Na ní se jen změnil údaj o obsahu alkoholu.

Podobně reagovaly už dříve na částečnou prohibici zavedenou vládou jako reakci na otravy metylalkoholem ostatní velké likérky.

Stock Plzeň se před týdnem začal soustředit na produkci nízkoalkoholických značek. "Jde především o řadu Božkov, která zahrnuje mnoho značek vyhovujících současným podmínkám, například Vaječný likér, Griotte, Jablko, Švestka, Božkov Zlatý a Božkov Rumové Pralinky," řekl generální ředitel Petr Pavlík.

Granette & Starorežná Distilleries, dvojka na českém trhu, nyní vyrábí zejména ochucené vodky Squash s 16 procenty alkoholu a veškeré likéry, jichž je 25 druhů. Dále připravila nové druhy nápojů s 19 procenty alkoholu na bázi tuzemáku a Hanácké vodky.

Výrobci a dovozci lihovin budou v pondělí s velkou pravděpodobností jednat o možných kompenzacích v souvislosti se zákazem prodeje tvrdého alkoholu. V dnešním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl výkonný ředitel Unie výrobců a dovozců lihovin Vladimír Steiner. Dosud se podle něj možností kompenzací členové unie nezabývali, prioritní pro ně je především obnovení trhu s alkoholem.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...