Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Becherovod končí. Výroba tradičního likéru se stěhuje do tanků

Becherovod ve výrobním závodě Karlovarské Becherovky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Becherovod ve výrobním závodě Karlovarské Becherovky | foto: Reprofoto

KARLOVY VARY Firma Jan Becher - Karlovarská Becherovka letos opustí historická sklepení i dubové sudy, v nichž v uplynulých dvou stoletích zrál proslulý nápoj. Výrobu přesune do nového závodu na kraji města. Z podzemí zmizí také veškerá technologie včetně několik kilometrů dlouhé sítě potrubí, známá jako becherovod.

Pokrok se nezastavil ani u nádob, v nichž čeká likér na správnou chuť i vůni z tajné směsi bylin. Většinu sudů nahradí nové nerezové tanky. Přísně střeženou kvalitu likéru to v žádném případě k horšímu neovlivní, řekl ČTK provozní ředitel JBKB Vladimír Darebník.

Velký přesun začne patrně počátkem června. V té době už bude dokončen nový závod za zhruba 100 milionů korun, který má najet koncem května do zkušebního provozu. Celá akce je poměrně náročná na souběh produkce ve starých a nových prostorách, uvedl Darebník.

"Nebude to jednoduché, ovšem přesunu předcházela dokonala příprava a stěhování je podrobně rozpracováno po jednotlivých dnech. Celá akce podle našich harmonogramů by měla trvat kolem tří měsíců. Většinu dřevěných sudů už nevyužijeme," podotkl.

Osud stovek sudů o různém obsahu je nejspíše už jasný. Ty nejstarší, mezi nimi i stoletý veterán, zůstanou v původních sklepích, z nichž část zůstane zachována jako muzeum likérky.

Becherovod končí
Menší část se přesune do nového závodu, další budou patrně nabídnuty zájemcům k odkoupení a některé čeká prostě likvidace. Z podzemí zmizí také veškerá technologie včetně několik kilometrů dlouhé sítě potrubí, známá jako becherovod. Tou likér proudil sklepními prostory hluboko pod rušnou třídou T. G. Masaryka.

Pro tradici výroby proslulého lázeňského likérů je podstatné, že zůstává dále v Karlových Varech, uvedl generální ředitel JBKB Anthony Schofield.

Budova kde se po mnoho let vyráběla Becherovka

Nový závod přinese kromě modernizace a rozšíření kapacit i zefektivnění výroby a také zlepšení pracovních podmínek zaměstnanců. "V nových prostorách budou moderní zařízení, která usnadní značný objem manuální práce. Způsob výroby, receptura a hlavně výsledná kvalita našeho likéru zůstanou zcela beze změn," konstatoval Darebník.

Provoz muzea JBKB v původních prostorách umožní likérce dohoda s novým vlastníkem budov, jímž se stala společnost Karel Holoubek - Trade Group. Podrobnosti o ceně, za níž JBKB budovy prodala, nebyly zveřejněny.

Schofield uvedl, že to byla tržní cena přijatelná pro obě strany. Peníze utržené za prodej likérka investovala do stavby nového závodu. Jaké má Holoubek záměry se sklepy, zatím oficiálně nezveřejnil. Údajně není vyloučeno, že by v nich mohl vzniknout malý pivovar.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...