15. prosince 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BEECROFT: Jak italská politika ovlivní eurokrizi?

Mario Monti  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mario Monti | foto: ČTK

Euro vůči dolaru po reakci na rezignaci italského premiéra Montiho oslabilo. Ten ztratil důvěru Berlusconiho strany Partito delle Liberta (Pd), a Berlusconimu se tak možná otevřely dveře zpátky do vysoké politiky.

Nejistota trhům nikdy neprospívá. Určitě se najdou i tací, kteří budou chtít v krátkodobém horizontu využít propadu eura k nákupu. Respektovaný Monti totiž může ještě zamíchat kartami při sestavování nového kabinetu a Bersani z středolevé strany Partito Democratico (PD) je také důvěryhodná osobnost.

Nicméně ze střednědobého a dlouhodobého hlediska může být tato strategie nebezpečná, protože stav italské politiky rozhodně není příznivý. Poslední průzkumy naznačují vítězství středolevé PD se zhruba 35-37 % hlasů. S odstupem následují PdL s 18 procenty a euroskeptické Hnutí pěti hvězd (Movimento 5 Stelle, M5S) vedené Beppem Grillem s 15 %.

Zástup protievropských stát

Pravděpodobně vznikne levicová, proevropská vláda, ve které může mít Monti klíčovou roli. Pro eurooptimisty dobrá zpráva. Ale proti této menší části spektra bude stát zástup protievropských stran (Berlusconi je například pro zavedení Liry), které jsou však oslabené vzájemnou nevraživostí.

A nezapomínejme, že právě Monti společně s Merkelovou, Hollandem, Draghim a spol. stále jen hráli hru na protahování a předstírání. Zatím však narostlo sociální napětí v Itálii, Španělsku a Portugalsku do neúnosných mezí. Frustrovaní mladí lidé se proto budou obracet na radikálnější politiky. Toto je bohužel příznačné pro každou recesi a krizi.

Na zasedání FEDu bylo ohlášeno další kvantitativní uvolňování, zaměřeno na podporu ekonomiky. Divím se však, zdali je to stále překvapením, zvlášť poté co bylo prakticky ohlášeno jeho nekonečné trvání už mnohem dříve. Neočekávám od toho tedy pro EURUSD žádnou střednědobou podporu.

Nick Beecroft, makrostratég Saxo Bank

Najdete na Lidovky.cz