17. června 2009 10:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bělehradští filharmonici se nabízejí v inzerátech, zahrají třeba na svatbě

houslista | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy houslista | foto: Shutterstock

BĚLEHRAD/PRAHA Bělehradští filharmonikové se v boji o přežití odhodlali k neobvyklému kroku. Téměř stočlenný orchestr, který až doposud účinkoval na koncertech klasické hudby, začal prostřednictvím novinových inzerátů nabízet vystoupení i na soukromých akcích včetně svateb, pohřbů, křtů či narozeninových večírků.

„Disponujeme adekvátním oblečením pro všechny příležitosti,“ zdůrazňují hudebníci v inzerátu publikovaném v několika srbských novinách. Účinnost inzerce by měla výrazně posílit i reportáž o snaze filharmoniků získat peníze na přežití, kterou včera otiskl renomovaný britský deník Financial Times.

Samotná skutečnost, že orchestr bojuje s nedostatkem peněz, není v době ekonomické krize neobvyklá. Podobný osud zažívají i mnohé orchestry v Česku. Hudebníci si také často přivydělávají hraním na různých společenských akcích. Vůbec poprvé se ale k „bokovkám“ nabízí celý symfonický orchestr.

Průměrný měsíční plat bělehradských filharmoniků nedosahuje ani 400 eur. Většina členů orchestru je proto na přivýdělcích závislá. „Kdyby můj plat vyskočil na dva tisíce eur, nevyhledávala bych přivýdělky. Ale než se tak stane, musíme bojovat o přežití,“ přiznává koncertní mistryně orchestru Tijana Miloševičová.

Bělehradská filharmonie doplatila na tlak ze strany Mezinárodního měnového fondu, který počátkem dubna schválil úvěr ve výši 3 miliard korun pro finanční krizí zmítanou srbskou ekonomiku, avšak vymínil si rozpočtové škrty bělehradské vlády. Ta následně snížila letošní výdaje na kulturu z původně plánovaných 73 milionů eur na 56 milionů eur.