Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Belgie se připojila k čelu tabulky bankrotujících států EU

Ekonomika

  16:59aktualizováno  26. listopadu 12:23
PRAHA - Belgie se připojila k Portugalsku, Španělsku a Itálii na seznam problémových států. Co hůř, v Belgii je nefunkční politický systém a bezvládí už od dubna, napsaly noviny Guardian. Belgičané tyto informace odmítají.

Bruggy. foto: Reprofoto

Zatímco celý zbytek Evropy přemýšlel, jak snížit výdaje, 10 milionů Belgičanů bylo zaměstnáno bojem mezi Vlámy a Valony o vládu.

Státní dluh vzrostl Belgii na 100% národního ročního příjmu. Podobně jako Irsko, začíná být Belgie viděna jako nenapravitelný dlužník.

Pojistné na belgický dluh ve středu vzrostlo o 5% (155 000 liber pro pojištění 10 milionového dluhopisu; pro srovnání cena pojištění portugalských dluhopisů vzrostla na 312 000 a španělských na 510 000 liber) a mezinárodní finančníci se bojí, že bez vlády, která by tvrdě zamezila vzrůstu dluhu, stát brzy zkrachuje.

Čtěte více:

Vládní mluvčí popřel, že by Belgie měla problémy a čekání na novou vládu označil za proces nutný k udržení demokracie.

"Chráníme si domácí zisky. Jelikož je většina peněz domácího původu, vláda svůj dluh nebude potřebovat refinancovat stejným způsobem jako Spojené království, které je zadluženo více mezinárodně."

Belgičané striktně odmítají, že by se dluhová krize v eurozóně šířila i k nim, jak ve čtvrtek spekuloval britský tisk. Podle nich jsou podobné úvahy jen výsledkem britské paranoie, pohrdání evropskou jednotnou měnou a podle některých analytiků i nízké popularity prezidenta EU Hermana Van Rompuye, který je Belgičan.

"Angličané jsou často záludní, když se mluví o euru," komentoval zmínky o problémech Belgie v deníku The Guardian hlavní ekonom banky Banque Degroof Etienne de Callatay. Sám si ale údajně nemyslí, že by za chováním Angličanů bylo to, že nemají Van Rompuye v oblibě.

Herman Van Rompuy

"Je to důkaz, že Belgie je křehká. Má určitě svoje slabé stránky, ale také stránky silné. Její situace je úplně odlišná od zasažených zemí," dodal pro belgický deník La Libre de Callatay. 

Le Soir si utahuje z Britů

Belgický deník Le Soir jde ovšem ve výpadech proti Britům a britskému tisku ještě mnohem dále. V editorialu pojmenovaném "Londýn nás nemá rád" si utahuje i z respektovaného deníku Financial Times, který nedávno tvrdil, že Číňané nikdy nebudou investovat do dluhopisů zemí eurozóny, aby stejnou zprávu dementoval jen o pár hodin později.

Le Soir upozorňuje, že zatímco výnos v případě belgických desetiletých dluhopisů činí v současnosti zhruba 3,6 procenta, Irové již musí počítat s více než devíti procenty. "Nechceme podceňovat Guardian, nechceme se s nimi ani dohadovat, ale pokud mají strach, mohla by to být výhoda kvůli situaci v Británii," upozorňuje belgický deník ironicky na rozdíl v rozpočtových schodcích Belgie a Británie. Zatímco belgický dosáhne letos zhruba 4,5 procenta, britský přesáhne nejspíš deset procent.

"K sakru! Vypadá to, že další země, která padne, nebude Belgie, ale Velká Británie," uzavírá belgický deník.

Autoři: ,