Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bělorusko má na splacení dluhu týden. Rusko hrozí odříznutím plynu

Plynovod - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plynovod - ilustrační foto. | foto: ČTK

MOSKVA Ruský prezident Dmitrij Medveděv pohrozil, že Rusko omezí dodávky zemního plynu do Běloruska, pokud země během pěti dnů nezaplatí dluh za odebraný plyn. Ten podle Moskvy činí 200 milionů dolarů (přes čtyři miliardy Kč). Informovala o tom agentura Reuters.

Ruský plynárenský gigant Gazprom již minulý měsíc upozornil, že Bělorusko letos za dodávky plynu platí nižší cenu, než byla dohodnuta, a hromadí tak stále vyšší dluh.

Bělorusko má od Gazpromu nejlevnější plyn ze všech zahraničních zákazníků, opakovaně však s Moskvou vede cenové spory, podobně jako Ukrajina, přes kterou proudí dál do Evropy většina ruského plynu.

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko říká, že pokud to Moskva myslí s prohlubováním vzájemných svazků vážně, pak by jeho země měla za ruský plyn a ropu platit méně.

Ruský plyn se na spotřebě v Evropě podílí zhruba čtvrtinou a v zemích střední a východní Evropy mnohem více. Čtyři pětiny ruských dodávek směřují přes Ukrajinu a zbytek přes Bělorusko. Spory Moskvy s oběma tranzitními státy vedly opakovaně k výpadkům ruských dodávek plynu a ropy do zemí střední a západní Evropy.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....