21. května 2011 14:07 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bělorusko prodá svůj plyn, ovládnou ho Rusové

Plynovod (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plynovod (ilustrační foto) | foto: Eva KomárkováLidové noviny

MINSK Bělorusko plánuje prodat svůj podíl v domácí síti plynovodů Rusku za 2,5 miliardy dolarů (43 miliard Kč). Uvedl to podle agentury Reuters předseda běloruské vlády Michail Mjasnikovič. Rusko by tak získalo plnou kontrolu nad běloruskou sítí, která přepravuje ruský plyn do Evropy.

"Ruská strana je připravena koupit náš podíl v (běloruském provozovateli plynovodů) Beltransgaz za 2,5 miliardy dolarů," řekl premiér běloruské agentuře Belta. Ruský plynárenský gigant Gazprom již zaplatil podobnou částku za padesátiprocentní podíl ve firmě Beltransgaz, který získal prostřednictvím řady akvizic v letech 2007 až 2010.

Více o nouzovém úvěru

Podle tisku chce Rusko získat kontrolu nad běloruskou síti plynovodů výměnou za souhlas s úvěrovou pomocí pro Bělorusko, které nyní zažívá těžkou měnovou krizi. Ruský ministr financí Alexej Kudrin tento týden řekl, že dohoda o tříletém úvěru tři až 3,5 miliardy dolarů pro Bělorusko by mohla být dojednána již počátkem června. Potvrdil rovněž, že Moskva jedná o plném převzetí Beltransgazu.

Spory o dodávky
Rusko se na zásobování Evropské unie zemním plynem podílí zhruba čtvrtinou, z toho asi 80 procent posílá přes Ukrajinu a zbytek přes Bělorusko. Spory Ruska s oběma tranzitními zeměmi již v minulosti několikrát narušily dodávky plynu do EU.

Rusko loni oficiálně zahájilo výstavbu plynovodu Nord Stream, který má přepravovat ruský plyn do západní Evropy pod hladinou Baltského moře. Plánuje rovněž plynovod South Stream, jenž by měl vést pod Černým mořem z přístavu Novorossijsk na bulharské pobřeží. Oba plynovody tak mají obcházet Ukrajinu i Bělorusko.

Rusko loni rozpoutalo s Běloruskem spor o poplatky za plyn a uvedlo, že Minsk dluží Gazpromu za dodávky skoro 200 milionů dolarů. Gazprom následně začal dodávky plynu do Běloruska snižovat a obnovil je až poté, co Minsk dluh vyrovnal. Bělorusko tehdy opakovaně pohrozilo, že přeruší tranzit plynu do Evropy, pokud Gazprom nebude platit vyšší tranzitní poplatky.

Dodávky ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy zastavily na začátku roku 2009 neshody ohledně plateb mezi Moskvou a Kyjevem. Předtím byly tyto dodávky ze stejného důvodu přerušeny také na počátku roku 2006.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz