Pondělí 10. srpna 2020svátek má Vavřinec 17 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bělorusové pálí legální samohonku. Luxusní produkt, po němž neoslepnete

Samohonka v Rusku. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Samohonka v Rusku. Ilustrační foto. | foto: ČTK

SLONIM (BĚLORUSKO) Domácí pálenka zvaná samohonka vyráběná zpravidla ruskými venkovany, která byla velmi populární v bývalém Sovětském svazu, má v Bělorusku svou legální verzi. Jedna tamní firma se pustila do její produkce ve velkém měřítku.

Průmyslově vyráběná samohonka, k níž se stejně jako k té domácí přikusují kyselé okurky a slanina, si podle jejích producentů zachovává chuť i vzhled skutečné domácí pálenky. 

Její velkou výhodou je to, že se její pijáci nemusejí obávat, že přijdou o zrak nebo dokonce o život, jak se to často s pančovanou a špatně destilovanou samohonkou stávalo.

ČTĚTE TAKÉ:

„Samohonka má u nás starou tradici. Způsob, jakým ji lidé na venkově pálili, jí dodával harmonickou, jemnou chuť. A nebolela po ní hlava,“ vysvětluje Michal Akulik, ředitel palírny Slonimsky ve Slonimu, asi 200 kilometrů jihozápadně od Minsku. 

Tato palírna je v Bělorusku jediná, která počátkem srpna získala povolení samohonku vyrábět.

„Naše samohonka jemně uvolňuje a zanechává jasného ducha. Když jí vypijete rozumné množství, má dokonce stimulující účinky,“ podotýká zcela vážně Akulik.

Tajné palírny v lesích

Domácí pálení alkoholu bylo za carského Ruska a pak za Sovětského svazu zakázáno. Ani v Bělorusku dnes není povoleno. Úřady dovolily jen palírně Slonimsky a několika muzeím folklóru, aby ji prodávaly.

Běloruští venkované však nikdy samohonku nepřestali pálit a po staletí zdokonalovali její výrobu i přes rizika, která to s sebou neslo. Po pádu SSSR dokonce její domácí produkce značně vzrostla. Nápoj se tehdy pálil tajně v lesích, takže policie nemohla najít vlastníka palírny, když na nějakou narazila.

Samohonka se vyrábí z žita nebo tritikále, což je hybridní obilnina, která vznikla křížením žita a pšenice. V Bělorusku se hojně pěstuje. Proces výroby je podobný jako u koňaku nebo whisky.

Palírna Slonimsky respektuje tradici výroby samohonky, jejíž chuť je jemnější, než je tomu u vodky. Prodává dvě verze nápoje: první se jmenuje Dědečkův utrejch a má 42 procent alkoholu, druhý je Divoch a má 47 procent alkoholu.

Zatímco litr vodky stojí v Bělorusku v přepočtu od 95 do 120 korun, obě verze oficiální samohonky stojí v přepočtu asi 220 korun. Jde o luxusní produkt, který je určený především pro turisty; také se prodává jen v prodejnách duty-free.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!