28. ledna 2010 22:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ben Bernanke povede Fed i v dalším období, schválil ho Senát

Ben Bernanke | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ben Bernanke | foto: AFP

WASHINGTON Současný šéf americké centrální banky Ben Bernanke stane v jejím čele i ve druhém funkčním období. Americký Senát schválil jeho nominaci. Současné funkční období Bernankemu končí v neděli. Očekává se, že rozhodnutí senátorů bude dobrou zprávou pro finanční trhy.

Projednávání Bernankeho nominace v Senátu nicméně nebylo tak hladké, jak se původně předpokládalo. Proti jejímu schválení byla část senátorů z obou stran politického spektra, jež kritizovala roli centrální banky v době finanční krize a pokusila se hlasování zablokovat.

Ve stočlenném Senátu proto byla potřeba většina nejméně 60 hlasů, aby se odvrátilo nebezpečí obstrukcí, jež by volbu znemožnily. Bernankemu se nakonec podařilo tuto procedurální překážku překonat, když získal 77 hlasů.

V závěrečném hlasování pak obdržel 70 hlasů. Bernankeho jmenoval do funkce předchozí republikánský prezident George W. Bush. Současný prezident Barack Obama jmenoval Bernankeho na další období loni v červnu a v prosinci získal Bernanke podporu v bankovním výboru Senátu. Bernankeho vyhlásil časopis Time osobností roku 2009.

Bernanke se těší pověsti člověka, kterému se podařilo zabránit hluboké ekonomické krizi. Veřejnost mu však vyčítá, že preferuje zájmy Wall Street před zájmy obyčejných lidí, napsaly agentury AP a Reuters.

ČTK, Lidovky.cz