23. dubna 2013 16:44 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bendl má plán, jak zlikvidovat přemnožená prasata a jeleny

Divočáci (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Divočáci (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Ministerstvo zemědělství chytá novelu zákona o myslivosti, která má pomoci řešit problém přemnožení některých druhů zvěře, zejména divokých prasat a někde také jelenů. Připravované změny mají přinést lepší spolupráci mezi zemědělci a myslivci a větší zapojení zemědělců do myslivosti.

Dva roky starý odhad Agrární komory uváděl roční škody na zemědělských plodinách 3,5 miliardy korun, její viceprezident Jindřich Šnejdrla koncem letošního března ale řekl, že ve skutečnosti jsou škody dnes několikanásobně vyšší.

"Množství škod, které se objevují, narůstá, zemědělci tlačí ministra zemědělství, aby situaci řešil," oznámil novinářům ministr zemědělství Petr Bendl. Podle svých slov se snaží komunikovat s mysliveckými organizacemi a přesvědčit je o nutnosti problém řešit.

ČTĚTE TAKÉ:

Bendl zároveň popřel spekulace o tom, že by novela měnila minimální výměru honiteb, což se nelíbilo některým mysliveckým organizacím. "Mezi představiteli mysliveckých spolků a vlastníky půdy dochází často k napětí, které někde dokáží zvládnout, jinde spolupráce bohužel dobrá není," poznamenal ministr s tím, že ministerstvo chce navrhnout systémovou změnu, která má spolupráci zlepšit.

Podle návrhu, který ministerstvo chystá, by plán mysliveckého hospodaření v honitbách nově musel majitel pozemku písemně schválit nájemcům. Návrh rozšiřuje také okruh osob oprávněných k odstřelu zavlečených druhů živočichů.

Nově by tuto možnost měli mít uživatelé honitby a osoby, kterým vlastník pozemku vydal povolenku. Až dosud mohla škůdce střílet pouze myslivecká stráž.

Novelizace má také zliberalizovat pravidla pro užívání honiteb. Honitbu by si měla mít do budoucna možnost pronajmout i taková tuzemská právnická osoba, která nemá myslivost v předmětu činnosti. To dosud nebylo možné.

Lidovky.cz, ČTK