Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Benefit vedení drah: 400 tisíc jako školné pro děti

České dráhy (Ilustrační foto.) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České dráhy (Ilustrační foto.) | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

PRAHA Vrcholné vedení Českých drah mohlo využít velkorysého benefitu v podobě proplacení až 400 tisíc na školné pro děti. Luxusní příspěvek schválil v roce 2008 generální ředitel drah Petr Žaluda.

Platy manažerů Českých drah se pohybují v řádu statisíců korun, podle zjištění serveru Aktuálně.cz ale vedení státní společnosti čerpá širokou škálu náhrad a benefitů.

Server má k dispozici dokumenty, které zaměstnancům vrcholného managementu umožňují žádat o příspěvek v řádu stovek tisíc korun na školné pro děti. Šestistránkový dokument popisuje veškeré výhody, na které měli generální ředitel a jeho spolupracovníci v roce 2008 a části roku 2009 nárok.

"Společnost může vedoucímu zaměstnanci hradit prokázané náklady na vzdělání jeho dětí, a to včetně školného, a náklady s jejich vzděláním související až do výše 400 tisíc korun za kalendářní rok za jedno dítě," píše se v dokumentu.

Mluvčí Českých drah Radek Joklík serveru Aktuálně.cz bonus potvrdil. Zároveň dodal, že příspěvek firma proplatila pouze jednomu zaměstnanci, který už ve vedení drah nepůsobí. Měl jim být někdejší personální ředitel Milan Ruttner, který je pod dokumentem sám podepsán.

Bonusy ředitele Českých drah

Máme vyšší rating než Itálie nebo Španělsko, chlubí se Petr Žaluda. ČD si odmakaly strašně moc práce, která ještě není vidět.

Žaluda ve své funkci čerpá štědré bonusy, které mu zaručují například měsíční rentu až do konce života – ČTETE VÍCE

Právě Ruttner je podle ČD za nadstandardní benefity zodpovědný. "Po příchodu současného vedení v roce 2008 připravil tehdejší personální náměstek Milan Ruttner manažerské smlouvy, podle jeho slov dle vzoru smluv z jiné státní firmy, konkrétně ČSA," tvrdí mluvčí drah.

Bývalý personální šéf ale odmítá, že by velkorysé náhrady byly jeho dílem. Smlouvy sice připravoval, schvalovalo je ale představenstvo. "Byl jsem pouze zaměstnanec Českých drah, který z titulu své funkce dostával příkazy a plnil je," řekl serveru.

"Nejsem Čech, moje děti chodily do anglické školy a společnost rozhodla o tom, že mi bude přispívat jako cizinci na jejich vzdělání," dodal Ruttner, který z drah odešel v květnu 2009.

Po ročním působení ve funkci měl nárok na odchodné ve výši čtyřiadvacetinásobku průměrného platu včetně odměn, uvádí Aktuálně.cz s tím, že nyní se Ruttner o svůj "zlatý padák" za 8,68 milionu s drahami soudí.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!
Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!

Pokožka vašeho miminka si zaslouží jen tu nejlepší péči. Vyzkoušejte s námi řadu sebamed Baby, která byla vyvinuta speciálně pro potřeby citlivé...