10. listopadu 2011 20:01 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Benefit vedení drah: 400 tisíc jako školné pro děti

České dráhy (Ilustrační foto.) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České dráhy (Ilustrační foto.) | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

PRAHA Vrcholné vedení Českých drah mohlo využít velkorysého benefitu v podobě proplacení až 400 tisíc na školné pro děti. Luxusní příspěvek schválil v roce 2008 generální ředitel drah Petr Žaluda.

Platy manažerů Českých drah se pohybují v řádu statisíců korun, podle zjištění serveru Aktuálně.cz ale vedení státní společnosti čerpá širokou škálu náhrad a benefitů.

Server má k dispozici dokumenty, které zaměstnancům vrcholného managementu umožňují žádat o příspěvek v řádu stovek tisíc korun na školné pro děti. Šestistránkový dokument popisuje veškeré výhody, na které měli generální ředitel a jeho spolupracovníci v roce 2008 a části roku 2009 nárok.

"Společnost může vedoucímu zaměstnanci hradit prokázané náklady na vzdělání jeho dětí, a to včetně školného, a náklady s jejich vzděláním související až do výše 400 tisíc korun za kalendářní rok za jedno dítě," píše se v dokumentu.

Mluvčí Českých drah Radek Joklík serveru Aktuálně.cz bonus potvrdil. Zároveň dodal, že příspěvek firma proplatila pouze jednomu zaměstnanci, který už ve vedení drah nepůsobí. Měl jim být někdejší personální ředitel Milan Ruttner, který je pod dokumentem sám podepsán.

Bonusy ředitele Českých drah

Máme vyšší rating než Itálie nebo Španělsko, chlubí se Petr Žaluda. ČD si odmakaly strašně moc práce, která ještě není vidět.

Žaluda ve své funkci čerpá štědré bonusy, které mu zaručují například měsíční rentu až do konce života – ČTETE VÍCE

Právě Ruttner je podle ČD za nadstandardní benefity zodpovědný. "Po příchodu současného vedení v roce 2008 připravil tehdejší personální náměstek Milan Ruttner manažerské smlouvy, podle jeho slov dle vzoru smluv z jiné státní firmy, konkrétně ČSA," tvrdí mluvčí drah.

Bývalý personální šéf ale odmítá, že by velkorysé náhrady byly jeho dílem. Smlouvy sice připravoval, schvalovalo je ale představenstvo. "Byl jsem pouze zaměstnanec Českých drah, který z titulu své funkce dostával příkazy a plnil je," řekl serveru.

"Nejsem Čech, moje děti chodily do anglické školy a společnost rozhodla o tom, že mi bude přispívat jako cizinci na jejich vzdělání," dodal Ruttner, který z drah odešel v květnu 2009.

Po ročním působení ve funkci měl nárok na odchodné ve výši čtyřiadvacetinásobku průměrného platu včetně odměn, uvádí Aktuálně.cz s tím, že nyní se Ruttner o svůj "zlatý padák" za 8,68 milionu s drahami soudí.

Lidovky.cz

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?