6. října 2012 15:27 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nabídka Arevy měla zásadní nedostatky, vysvětluje Beneš

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Hlavní prioritou je rozšíření Temelína, zajištění uhlí a úspory v nákladech, říká v rozhovoru pro Lidové noviny generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš. Éra masivní expanze v zahraničí je už minulostí. "Pokud bude vhodná příležitost, tak některou ze zahraničních firem prodáme," dodává šéf Skupiny ČEZ.

LN: Oznámili jste, že z tendru na výstavbu třetího a čtvrtého bloku v Temelíně vyřazujete francouzskou Arevu. Můžete přiblížit důvody, proč jste k tak razantnímu kroku přistoupili?
Experti, kteří nabídky podrobně posuzují, objevili v případě Arevy řadu zásadních nedostatků. Některé byly dokonce tak významné, že se neshodovaly se zákonným rámcem ani s našimi požadavky, které jsme specifikovali v zadávací dokumentaci. Bližší podrobnosti ovšem sdělovat nebudu, nebylo by to fér, pokud má Areva ještě možnost odvolání.

PSALI JSME:

LN: Nehrály tu roli i vážné potíže, které má Areva při výstavbě jaderných bloků ve Finsku a Francii? Například ve finském Olkiluotu se doba výstavby protáhla dvakrát, náklady jsou též dvojnásobné.
Je pravdou, že výstavba reaktoru ve Finsku není zrovna bezproblémová. Ale neřekl bych, že to má souvislost.

LN: V soutěži zůstávají americká a ruská technologie. Nejsou dva uchazeči málo na to, aby se vám podařilo stlačit dolů požadovanou cenu?
Samozřejmě by pro nás bylo lepší, kdybychom dostali více nabídek, ze kterých bychom si mohli vybírat. Ovšem když jsme se rozhodli vést tendr podle zákona o veřejných zakázkách, museli jsme s tímto počítat.

Velký rozhovor se šéfem firmy ČEZ Danielem Benešem si přečtěte v sobotním vydání deníku Lidové noviny.