10. dubna 2009 9:27 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Benzín a nafta celý týden zdražují

Benzinka - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Benzinka - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Pohonné hmoty u čerpacích stanic v tuzemsku na začátku týdne kromě zkapalněného plynu LPG zrostly. Cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stoupla o 76 haléřů na průměrných 26,12 koruny za litr. Nafta byla dražší v průměru o 73 haléřů, motoristé za litr zaplatili 25,62 koruny.

Cena LPG naopak klesla o 19 haléřů na 13,11 koruny za litr. Údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad. Bezolovnatý benzin Special 91 s přísadou se podle ČSÚ prodával za 25,63 koruny za litr, tedy dráž o 77 haléřů.

Podle údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot rovněž pravidelně sleduje, se litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 v minulém týdnu prodával v průměru za 25,75 koruny, tedy o 65 haléřů levněji než o sedm dní dříve. Motorová nafta zdražila o 59 haléřů na průměrných 25,24 koruny za litr.

Ceny ropy kolísají
Světové ceny ropy koncem minulého týdne i začátkem tohoto týdne klesaly, kdy americká lehká ropa sestoupila až ke 49 dolarům za barel. Ve středu se ale po zprávě o vývoji zásob v USA vrátila nad 50 dolarů za barel. Trh zaskočil prudký růst zásob ropných produktů, který zvýšil ceny nafty a topného oleje, což pak mělo vliv i na cenu ropy.

Ve čtvrtek ceny ropy v růstu pokračovaly a barel referenčního kontraktu West Texas Intermediate zdražil nad 52 dolarů. Jedním z důvodů byl slabší růst zásob v amerických skladech, k tomu se ale přidaly prudký růst na akciových trzích. Za ním stojí nečekaně příznivé vyhlídky americké banky Wells Fargo.

ČTK