10. dubna 2009 9:27 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Benzín a nafta celý týden zdražují

Benzinka - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Benzinka - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Pohonné hmoty u čerpacích stanic v tuzemsku na začátku týdne kromě zkapalněného plynu LPG zrostly. Cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stoupla o 76 haléřů na průměrných 26,12 koruny za litr. Nafta byla dražší v průměru o 73 haléřů, motoristé za litr zaplatili 25,62 koruny.

Cena LPG naopak klesla o 19 haléřů na 13,11 koruny za litr. Údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad. Bezolovnatý benzin Special 91 s přísadou se podle ČSÚ prodával za 25,63 koruny za litr, tedy dráž o 77 haléřů.

Podle údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot rovněž pravidelně sleduje, se litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 v minulém týdnu prodával v průměru za 25,75 koruny, tedy o 65 haléřů levněji než o sedm dní dříve. Motorová nafta zdražila o 59 haléřů na průměrných 25,24 koruny za litr.

Ceny ropy kolísají
Světové ceny ropy koncem minulého týdne i začátkem tohoto týdne klesaly, kdy americká lehká ropa sestoupila až ke 49 dolarům za barel. Ve středu se ale po zprávě o vývoji zásob v USA vrátila nad 50 dolarů za barel. Trh zaskočil prudký růst zásob ropných produktů, který zvýšil ceny nafty a topného oleje, což pak mělo vliv i na cenu ropy.

Ve čtvrtek ceny ropy v růstu pokračovaly a barel referenčního kontraktu West Texas Intermediate zdražil nad 52 dolarů. Jedním z důvodů byl slabší růst zásob v amerických skladech, k tomu se ale přidaly prudký růst na akciových trzích. Za ním stojí nečekaně příznivé vyhlídky americké banky Wells Fargo.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!