23. ledna 2012 11:43 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Benzin atakoval rekordních 36 korun. Stát zatím nezasáhne

Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Ceny pohonných hmot v uplynulém týdnu pokračovaly v růstu a dostaly se na nové rekordní hodnoty. Nejprodávanější benzin Natural 95 zdražil v průměru o 56 haléřů na 36 korun za litr. Cena nafty se zvýšila o 68 haléřů na 36,69 Kč/l.

Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot dlouhodobě sleduje. Ministerstvo financí podle dnešního vyjádření snížení spotřební daň u pohonných hmot neplánuje, bylo by to podle něj kontraproduktivní. Zároveň to prý odporuje mezinárodním dohodám.

ČTĚTE TAKÉ:

"Ceny pohonných hmot jsou v současnosti ovlivňovány cenou ropy na světových trzích a kurzovými vlivy. Ministr financí je přesvědčen, že kompenzovat tyto vlivy pohybem sazby spotřební daně je kontraproduktivní," uvedl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Navíc je podle něj k tomuto postoji Česká republika vázána i unijní takzvanou manchesterskou dohodou z roku 2005. "V ní se státy dohodly, že nebudou tímto způsobem zasahovat do daňového systému kvůli výkyvům cen ropy," dodal Jakob.

Ministr dopravy Pavel Dobeš v neděli prohlásil, že pokud by se cena pohonných hmot blížila 40 korunám za litr, je nutné, aby se tímto problémem začala zabývat vláda. Možnosti snížení ceny paliva jsou ale nyní k dispozici jen dvě - výše sazby daně z přidané hodnoty a spotřební daně.

Embargo na ropu z Íránu je ještě projeví

Za drahé pohonné hmoty může drahá ropa a slabý kurz koruny vůči dolaru. Ceny ropy může ještě zvýšit dnešní rozhodnutí EU o vyhlášení ropného embarga proti Íránu. Růst cen u čerpacích stanic v uplynulém týdnu způsobilo také zvýšení distribučních marží zpět na průměrné úrovně.

Analytik Petr Čermák ze společnosti Colosseum očekává v příštích dnech pokles cen. "Po delší době přišla příznivá zpráva z měnových trhů, kde koruna posilovala. Výsledkem by měl být pokles cen pohonných hmot u čerpacích stanic, který by se měl pohybovat v řádu desetihaléřů. O něco výraznější by měl být v případě nafty," uvedl Čermák. Společenství čerpacích stanic navrhuje také snížení spotřební daně na naftu, ministr financí to však odmítá.

Mezi kraje s nejdražšími pohonnými hmotami dlouhodobě patří Jihomoravský kraj. Nafta zde stojí 37,11 Kč/l a benzin se prodává za 36,52 Kč/l. V Praze tankují řidiči naftu za 37,15 Kč/l a benzin stojí 36,24 Kč/l. Naopak mezi nejlevnější kraje patři Jihočeský kraj, kde benzin stojí 35,44 Kč/l a nafta 36,30 Kč/l.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz