9. ledna 2012 11:26, aktualizováno  12:01 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Benzin i nafta prudce zdražily, ceny porostou dál

Benzinová pumpa. (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Benzinová pumpa. (Ilustrační foto) | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Ceny pohonných hmot v uplynulém týdnu výrazně vzrostly. Nejprodávanější benzin Natural 95 zdražil v průměru o 50 haléřů na 35,30 koruny za litr, čímž překonal nejvyšší cenu loňského roku.

Cena nafty vzrostla o 30 haléřů na 35,80 Kč/l a dostala se na novou rekordní hodnotu. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot dlouhodobě sleduje.

Graf cen pohonných hmot podle CCS

Ceny PHM 2011

Podle analytika Petra Čermáka zdražení souvisí zejména s oslabením kurzu koruny vůči dolaru. Po zdražení ropy rostly také ceny benzinu a nafty na burze v Rotterdamu.

Pokles cen v příštích dnech Čermák nepředpokládá. "V následujících dnech očekáváme růst cen v řádu několika desetihaléřů. Cena benzinu a nafty by mohla být na konci týdne až o korunu výše," uvedl.

Dlouhodobě nejdražší pohonné hmoty jsou v Jihomoravském kraji. Benzin zde v uplynulém týdnu zdražil o 41 haléřů na 35,86 Kč/l. Cena nafty vzrostla o 33 haléřů na 36,31 Kč/l. Drahá paliva jsou také v Praze. Naopak k oblastem s nejlevnějšími pohonnými hmotami patří Jihočeský kraj. Natural 95 zde stojí 34,62 Kč/l, nafta stojí 35,41 Kč/l.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz