7. března 2011 12:07 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Benzin v Česku opět přepsal rekord, dopravci chtějí dostat korunu zpět

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Ceny pohonných hmot u tuzemských čerpacích stanic v uplynulém týdnu výrazně vzrostly, benzin dál vylepšil rekord. Tuzemští autodopravci chtějí znovu iniciovat jednání o zavedení takzvané profesionální nafty, kdy by se jim vracela část z již zaplacené spotřební daně z pohonných hmot.

Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stál v neděli v průměru 33,99 koruny, což je o 64 haléřů víc než před týdnem. Nafta zdražila o 49 haléřů na průměrných 33,35 koruny za litr. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů společnosti CCS.

Korunu z nafty zpátky

Tuzemští autodopravci chtějí znovu iniciovat jednání o zavedení takzvané profesionální nafty, kdy by se jim vracela část
z již zaplacené spotřební daně z pohonných hmot. Návrh reaguje na rostoucí ceny pohonných hmot. Dopravci mohli dostávat z každého koupeného litru nafty u
tuzemských čerpadel zhruba korunu zpět. Ve státním rozpočtu by tak zůstalo přes deset korun z litru.

Opatření by mělo motivovat dopravní firmy, aby opět začaly tankovat v Česku. Kvůli loňskému zvýšení spotřební daně z nafty více než čtvrtina dopravců začala kupovat naftu v levnější cizině, a stát tak přišel podle odhadu karetní společnosti DKV o zhruba osm miliard korun.

Profesionální naftu používá k motivování dopravců například Slovinsko, Itálie nebo Belgie. O jejím zavedení v současnosti uvažuje i sousední Slovensko.

Dosud nejdražší byl benzin v tuzemsku v září 2005. Tehdy byl růst cen následkem hurikánu Katrina, který poškodil ropná zařízení v Mexickém zálivu. Průměrná cena benzinu v Česku podle CCS tehdy vystoupala na 33,76 Kč/l, výše vystoupala už v průběhu minulého týdne. Nafta byla nejdražší v létě roku 2008, kdy litr dieselu stál více než 35 korun. V Česku je nyní pátá nejdražší nafta v Evropě.

Nejhlouběji do kapsy museli na konci předešlého týdne sáhnout motoristé v Praze. Litr benzinu je tam přišel v průměru na 34,85 koruny. Nafta byla nejdražší v Jihomoravském kraji. Její cena tam vyšplhala v neděli na 33,77 koruny za litr.

Nejlevnější Natural 95 mohli lidé naopak natankovat v Jihočeském kraji, a to za 33,40 koruny za litr. V případě nafty bylo nejlevněji v Ústeckém kraji, litr tam v závěru týdne stál 33,05 koruny.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
C/C++ PROGRAMÁTOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 35 000 - 50 000 Kč