2. listopadu 2014 16:55 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Benzin v USA je nejlevnější za čtyři roky. Za litr dáte 17,60

Čerpací stanice v Americe | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čerpací stanice v Americe | foto: Reuters

NEW YORK Průměrná cena benzinu ve Spojených státech v sobotu poprvé za poslední čtyři roky klesla pod tři dolary za galon (zhruba 17,6 koruny za litr). Vyplývá to podle agentury AP z údajů motoristické organizace AAA. V České republice nyní průměrná cenu benzinu Natural 95 podle čtvrtečních čísel společnosti CCS přesahuje 36 korun za litr.

Průměrná cena benzinu v USA během října klesla o 33 centů na rovné tři dolary za galon. V sobotu pak sestoupila na 2,995 dolaru za galon. Pro Američany byly cenovky u čerpacích stanic začínající číslicí dvě natolik nezvyklé, že si je mnozí fotografovali. „Je to senzační,“ uvedl k poklesu cen benzinu analytik Tom Kloza ze společnosti Oil Price Information Service. „Jsem trochu šokovaný,“ dodal.

KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ

KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ

Když se průměrná cena benzinu v USA v prosinci 2010 přehoupla přes tři dolary za barel, neměli řidiči jistotu, že se někdy pod tuto hranici opět vrátí. Globální poptávka po ropě a benzinu totiž byla v té době kvůli rozvoji automobilismu v méně vyspělých zemích na vzestupu a na Blízkém východě, který je významným dodavatelem ropy, se schylovalo k nepokojům.

Benzin levnější než mléko

Nyní však poptávka roste pomaleji, než se předpokládalo, produkce ropy se zvyšuje díky rozmachu těžby z břidlicových ložisek a Blízký východ pokračuje v dodávkách suroviny na trh, píše AP.

„Nevzpomínám si, kdy jsem naposledy zaplatila méně než 30 dolarů za natankování deseti galonů,“ uvedl Trisha Penaová z amerického státu Tennessee, která na čerpací stanci natankovala benzin s cenou 2,57 dolaru za galon. Podobně jako řada dalších Američanů si pořídila fotografii cenovky, kterou pak sdílela na internetu.

Pokles ceny benzinu z loňského celoročního průměru 3,51 dolaru za galon podle AP přináší typické americké domácnosti úsporu kolem 50 dolarů (zhruba 1100 korun) měsíčně.

Agentura AP rovněž upozorňuje, že benzin je nyní ve Spojených státech znovu levnější než mléko, jehož průměrná cena v září činila 3,73 dolaru za galon. Celoroční průměrná cena mléka by tak letos poprvé od roku 2011 mohla překonat celoroční průměrnou cenu benzinu.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!