Úterý 29. září 2020svátek má Michal 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Benzina má zálusk na 70 pump OMV. Chce zvýšit svůj tržní podíl

Benzina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Benzina - ilustrační foto | foto: Reprofoto

PRAHA Zdá se, že majetkovým přesunům na českém petrolejářském trhu není konec. Unipetrol, vlastník nejpočetnější sítě čerpacích stanic v Česku, Benziny, jedná o koupi 70 pump od trojky na zdejším trhu, rakouské společnosti OMV. Transakce by zřejmě měla být dokončena v příštím roce. Benzina by si tím posílila svou pozici jedničky poté, co maďarský koncern MOL postupně ovládl čerpací stanice Pap Oil, Lukoil, Agip a současně s dosavadními pumpami Slovnaft se dotáhl těsně k pozici lídra.

Benzina v současné době disponuje 338 stanicemi, MOL jich má 315 a OMV 217. Sedm desítek z nich, tedy bezmála třetina, má od příštího roku posílit Benzinu. Zbytek si rakouská společnost v Česku ponechá. Informaci získaly LN od několika na sobě nezávislých zdrojů.

„Unipetrol má o akvizici eminentní zájem, je velmi pravděpodobné, že k dohodě někdy po Novém roce dojde,“ uvedl jeden z odborníků, kteří mají o vyjednávání podrobné zprávy, ale chtěl zůstat v anonymitě.

Je evidentní, že koupě významnějšího počtu pump v Česku je pro holding ovládaný polským koncernem PKN Orlen nezbytná. Unipetrol v roce 2013 zveřejnil střednědobou strategii, podle které – mimo jiné – dosáhne v roce 2017 tržní podíl Benziny na celkovém maloobchodním prodeji paliv v Česku dvaceti procent. Z tehdejších necelých patnácti.

Zvyšování výkonu nestačí

Podíl roste jen pomalu, po desetinách procenta. Dnes společnost uvádí, že dosahuje 15,3 procenta. Pro porovnání – MOL aktuálně uvádí, že má na prodaném objemu v Česku 15 procent.

Zvyšování výkonu samotných pump ke splnění cíle nestačí. Na přímý dotaz k chystanému nákupu 70 pump od OMV mluvčí Unipetrolu Mikuláš Duda říká: „Jak jsme již dříve uvedli, jsme připraveni diskutovat o jakékoli nabídce akvizice, která by nám mohla pomoci zvýšit podíl na českém maloobchodním trhu, za předpokladu, že cena aktiv bude přiměřená a přinese přidanou hodnotu pro naše akcionáře.“ Podle některých hlasů však nenáleží zmíněných 70 čerpacích stanic OMV k tomu nejlepšímu, co rakouská společnost u nás vlastní. I když síť OMV v Česku jako celek patří jinak z hlediska objemu prodeje k nejvýkonnějším.

„Pokud OMV u nás chce zůstat a prodává jen třetinu pump, dá se očekávat, že se nezbaví těch nejlepších,“ komentuje chystanou akvizici Ivan Indráček, šéf Unie nezávislých petrolejářů. „A pak je otázka, kdo bude případně ten šťastný další kupec, pokud by se v OMV nakonec rozhodli z českého trhu odejít a prodat i zbylé dvě třetiny pump,“ naráží Indráček na hypotetickou možnost, že by zbylé stanice OMV jednou třeba koupil konkurent Benziny – MOL.

Draví Maďaři

Maďarský koncern si počíná dravě a netají se plánem stát se v Česku jedničkou. I když zde nemá vlastní rafinerii, je ta jeho v bratislavském Slovnaftu propojena s českými regiony podzemními produktovody firmy Čepro, stejně jako české rafinerie v Kralupech a Litvínově. Unipetrol využívá pro své pumpy celou kapacitu obou z nich a prodej paliv v síti Benziny narůstá. Podle některých odhadů ale nemusí ke splnění cíle 20 procent trhu do konce roku 2017 koupě 70 pump OMV stačit.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Některé „strategické“ firmy čeká prodej, jiné zánik. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Některé „strategické“ firmy čeká prodej, jiné zánik. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Některé „strategické“ firmy čeká prodej, jiné zánik. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...