25. února 2019 14:36 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

‚Bereme vás vážně‘ Brusel rozhodne ohledně bezpečnosti síťových dodavatelů

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Shutterstock

BARCELONA Evropská komise brzy rozhodne o bezpečnostních kritériích pro připuštění dodavatelů k budování telekomunikačních sítí. Uvedla to v pondělí podle agentury Reuters evropská komisařka pro digitální ekonomiku a společnost Marija Gabrielová na veletrhu Mobile World Congress v Barceloně. Dodala, že rozumí obavám, že vyloučení čínských dodavatelů by mohlo vést ke zpožděním při budování mobilních sítí páté generace (5G). Zároveň ale upozornila, že musí být zajištěna bezpečnost sítí.

Spojené státy se v poslední době snaží přímět spojence, aby ve své telekomunikační infrastruktuře z bezpečnostních důvodů nepoužívali technologie čínské společnosti Huawei. Podle Washingtonu by totiž zařízení této firmy pro telekomunikační sítě mohla čínská vláda využívat ke špionáži. Čínský podnik však takováto obvinění odmítá. Před používáním softwaru a hardwaru Huawei v prosinci varoval i český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). 

Zdroje agentury Reuters začátkem února uvedly, že Evropská komise kvůli bezpečnostním obavám zvažuje návrhy, které by v podstatě znamenaly zákaz používání zařízení společnosti Huawei v telekomunikačních sítích. Přední členové svazu GSMA reprezentujícího zájmy mobilních operátorů se však staví proti zákazu, který by podle nich mohl vést k několikaletému zpoždění při budování 5G sítí. Šéf britského mobilního operátora Vodafone Nick Read v pondělí toto zpoždění odhadl na dva roky.

„Dovolte mi, abych vás ujistila, že komise bere vaše obavy vážně,“ řekla Gabrielová představitelům telekomunikačního sektoru. „Nikomu nepomohou předčasná rozhodnutí založená na částečné analýze faktů,“ upozornila. Dodala nicméně, že Brusel by měl rozhodnutí brzy učinit, aby odvrátil hrozbu, že jednotlivé členské země budou postupovat samostatně, což by mohlo vést k roztříštění jednotného trhu. 

Evropský komisař pro digitální trh Andrus Ansip minulý týden uvedl, že Evropská unie musí posoudit rizika používání produktů společnosti Huawei, a to navzdory absenci důkazů o špehování. Zároveň označil za znepokojivou skutečnost, že Huawei podléhá čínským zákonům o zpravodajské činnosti.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK STROJŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Plzeňský kraj
nabízený plat: 28 000 - 45 000 Kč