Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Španělské banky dostanou 100 miliard eur, rozhodli v Německu

Bankia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bankia | foto: Reuters

BERLÍN Němečtí poslanci velkou většinou schválili finanční pomoc španělským bankám ve výši až 100 miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč) z prostředků prozatímního záchranného fondu eurozóny EFSF.

Bez jejich souhlasu by ji Německo při páteční konferenci ministrů financí zemí měnové unie nemohlo podpořit.

Poskytnutí prostředků na rekapitalizaci krizí postiženého španělského bankovního sektoru podle očekávání odhlasovala většina poslanců vládní středopravé koalice podpořená zástupci obou nejsilnějších opozičních stran, sociálních demokratů (SPD) a Zelených. Proti byla celá frakce opoziční marxistické Levice a podle odhadů také necelé dvě desítky eurokritických vládních poslanců.

K TÉMATU:

O pomoc pro Španělsko požádal na úvod mimořádné schůze Spolkového sněmu německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Zdůraznil, že Berlín má velký zájem na stabilizaci ekonomické situace pyrenejského království. "Dosažení toho je však ohrožováno nejistotou v bankovním sektoru (Španělska)," uvedl Schäuble, podle něhož reformní kroky madridské vlády nemohou začít fungovat, dokud nebudou vyřešeny problémy tamních bank.

"Trhy pochybují, zda je španělský stát schopný dostat pod kontrolu problémy bankovní zóny," dodal ministr financí. Podle něj to zvyšuje riziko řetězové reakce a hrozí "vážné dopady nákazy v Evropě". Současně ujistil zákonodárce, že garance za tuto pomoc bankám převzal španělský stát.

Miliardy už koncem července

Vláda Mariana Rajoye požádala 25. června o pomoc pro španělské finanční ústavy, jichž se řada nevzpamatovala z krize tamního realitního trhu trvající už od roku 2008. Ministři financí eurozóny poté souhlasili, že umožní Madridu na ni čerpat až 100 miliard eur z EFSF. První tranši 30 miliard eur by Španělsko mělo mít k dispozici do konce července.

Německo je jako nejsilnější evropská ekonomika ze členských zemí eurozóny také největším přispěvatelem do záchranného fondu. Podle rozdělovacího klíče EFSF ručí Berlín za 29 procent obnosu, které mají Španělé získat. Evropská komise zdůraznila, že slíbené peníze mohou použít výhradně na sanaci svého bankovního sektoru, a ne například k intervencím na trhu s dluhopisy, jak napsal španělský tisk.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!