Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Berlín podpoří drobné podnikatele 40 miliardami eur, rozpočet bude zřejmě mít deficit

Německá policie kontroluje opatření kvůli koronaviru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá policie kontroluje opatření kvůli koronaviru. | foto: Reuters

BERLÍN Německá vláda podle magazínu Spiegel počítá s tím, že drobným podnikatelům, na které dopadne epidemie způsobená novým koronavirem, pomůže souborem opatření za 40 miliard eur (1,1 bilionu Kč). Agentura DPA tvrdí, že celkový objem těchto opatření může dosáhnout až 50 miliard eur. Podle Spiegelu to každopádně bude znamenat, že rozpočet už nebude bez deficitu, jak tomu bylo vždy od roku 2014.

Deset miliard eur bude podle magazínu k dispozici osobám samostatně výdělečně činným a drobným podnikatelům jako přímá podpora. Dalších 30 miliard eur pak bude určeno na půjčky.

Jestli dané osoby a firmy na pomoc měly nárok, budou úřady podle Spiegelu prověřovat až zpětně. Pokud se ukáže, že někdo dostal přímou pomoc, i když neměl, změní se mu na půjčku, kterou bude muset splatit.

Podrobnosti ještě nejsou známé, ale podle agentury DPA by například firmy s maximálně pěti zaměstnanci mohly až po tři měsíce dostávat podporu od 9000 do 10 000 eur. U firem s maximálně deseti zaměstnanci má být podpora až 15 000 eur.

V Německu pracuje až pět milionů samostatně výdělečně činných osob. Řada z nich v posledních týdnech kvůli stále se šířící nákaze přišla o mnoho, nebo dokonce úplně všechny zakázky.

Německá ekonomika vykáže propad

Německá ekonomika v letošním roce kvůli pandemii způsobené novým koronavirem vykáže propad o čtyři až pět procent. Ve svém aktualizovaném výhledu to dnes uvedl finanční ústav Deutsche Bank. U průmyslové výroby pak čeká největší německá banka nyní propad až o deset procent. Poklesu hrubého domácího produktu (HDP) se letos podle analytiků banky nevyhnou ani Spojené státy a Japonsko.

Německo má největší ekonomiku v Evropě, na které je závislá i řada českých firem.

„Omezující opatření a (přechodné) uzavření továren dosáhly za pár dnů úrovně, která ukazuje na výrazně silnější propad v prvním pololetí, než se původně zdálo,“ poznamenal hlavní ekonom Deutsche Bank Stefan Schneider. Připomněl, že doposud počítal na letošní rok s poklesem HDP o jedno až dvě procenta.

Nový výhled je bez ohledu na oživení ve druhém pololetí, protože na rozdíl od globální finanční krize v roce 2009 bude tentokrát silně zasažen i sektor služeb.

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Těžce zasažená Itálie patří k zemím, které chtějí přesvědčit zbytek eurozóny pro myšlenku společných koronových dluhopisů.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Těžce zasažená Itálie patří k zemím, které chtějí přesvědčit zbytek eurozóny pro myšlenku společných koronových dluhopisů.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Těžce zasažená Itálie patří k zemím, které chtějí přesvědčit zbytek eurozóny pro myšlenku společných koronových dluhopisů.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...