26. března 2010 11:22 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Berlusconi: Bankrot Řecka může znehodnotit euro o deset procent

Silvio Berlusconi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Silvio Berlusconi | foto: Reuters

ŘÍM Pokud by Řecko vyhlásilo státní bankrot, pravděpodobně by tím odstartovalo i pokles kurzu jedné evropské měny euro. Řekl to italský premiér Silvio Berlusconi. Propad kurzu eura by podle něj mohl činit až deset procent.

Berlusconi to řekl po čtvrtečním jednání lídrů členských zemí eurozóny, kteří se dohodli na pomoci Řecku. K pomoci by přispěl i Mezinárodní měnový fond.

Euro

Euro se začalo v bezhotovostním platebním styku používat v roce 1999 a zpočátku byl jeho kurz nastaven na zhruba 1,18 USD.

Silnější než dolar ale euro vydrželo jen v prvním roce života, tedy během roku roce 1999, hned na začátku následujícího roku se propadlo pod paritu a zůstalo tam až do léta 2002.

V té době zahájil vytrvalý pokles dolar a euro se nad paritou drží dodnes.

"Pokud by Řecko vyhlásilo bankrot, odstartovalo by to pokles hodnoty eura, který by byl mnohem výraznější, než jakákoli částka, o kterou jsme byli žádáni, abychom půjčili," řekl Berlusconi, jehož dnes citovala agentura Reuters.

Podle ní Berlusconi tato slova řekl už ve čtvrtek pozdě večer, kdy byl v Bruselu.

"Euro by mohlo klesnout o deset procent," řekl premiér. Euro ale klesá už delší dobu a ve čtvrtek se vůči dolaru dostalo pod 1,33 USD.

Bylo tak nejníže od loňského května. Přitom ještě asi před týdnem se kurz nacházel skoro na 1,38 USD. To znamená, že během jediného týdne kurz oslabil zhruba o čtyři procenta.

ČTK