26. července 2011 15:35 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Besser: Gotické sklepy nejsou památkou

Národní se změní. Copa centrum bude složeno se šesti propojených budov. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Národní se změní. Copa centrum bude složeno se šesti propojených budov. | foto: Vizualizace: ateliér Cigler Marani Architects

PRAHA Ministr Jiří Besser (za TOP 09) zrušil prohlášení gotických sklepů poblíž Národní třídy v Praze kulturní památkou. Věc vrátil ministerským úředníkům k novému posouzení. Pokud by se sklepy staly památkou, musel by Sebastian Pawlowski, který na místě staví multifunkční Copa centrum, omezit počet parkovacích míst v podzemních garážích.

Ministerstvo prohlásilo sklepy památkou již na přelomu roku, investor ale proti rozhodnutí podal rozklad. "Uvedené rozhodnutí ministerstva kultury bylo rozhodnutím pana ministra (v rámci řízení o rozkladu) zrušeno a vráceno k dalšímu šetření," uvedla Eva Tichá z ministerstva kultury.

GOTICKÉ SKLEPY

Velmi zachovalé sklepy archeologové odkryli v létě 2009 pod pozůstatky domů, které byly zbořeny při výstavbě metra v 70. letech minulého století.

Kvůli překvapivě dobrému stavu archeologové požádali o jejich prohlášení za památku. Sklepy patřily k řadovým domům postaveným na parcele Nového Města pražského, založeného Karlem IV.

Zabírají plochu přibližně 550 metrů čtverečných.

Důvod, proč Besser takto rozhodl, ministerstvo neuvedlo. Podle informací ČTK ministr o tom rozhodl asi před dvěma týdny.

V místech, kde byly sklepy objeveny, má vyrůst multifunkční stavba Copa centrum.

V budově za zhruba čtyři miliardy korun budou byty, kanceláře, pasáže s obchody či parkoviště pro 250 aut.

Stavba a s ní i plánovaná rekonstrukce stanice se ale zpožďuje.

Pokud by se gotické sklepy ve Spálené ulici staly kulturní památkou, musel by je investor ochránit a zabránit jejich zničení.

Znamenalo by to pro něj omezení počtu parkovacích míst v podzemních podlažích.

Copa centrum magnáta Pawlowského

V minulých měsících Besser vyvolal některými svými kroky ostrou kritiku, podle níž jeho rozhodnutí nahrávají developerům. Kritikům se například nelíbí schválení demolice domu na Václavském náměstí nebo postoj ministra v kauzách o zachování nákladového nádraží Žižkov.

DEMOLICE DOMU VYVOLALA PROTESTY

Pozemky ve Spálené ulici zakoupil mediální magnát a investor Sebastian Pawlowski. Jeho firma Copa zaplatila za téměř šest tisíc metrů čtverečních 425 milionů korun.

To je přes sedmdesát tisíc korun za metr čtvereční. V okolí Národní třídy přitom šlo o cenu přinejmenším raritní.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.