21. prosince 2011 20:03 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bestsport je v úpadku, O2 aréna však vydělává

Sazka arena - otevření stadionu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sazka arena - otevření stadionu | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Celkem 400 milionů korun utržila letos za akce vysočanská O2 arena. Sto milionů z toho zůstalo v kase společnosti Bestsport, která arénu vlastní. Firma je přitom od začátku května v úpadku.

"Zrušil jsem poradce, zrušil jsem celý jeden úsek. Tlačíme náklady dolů, aby provoz arény byl maximálně efektivní," popisuje své kroky v čele Bestsportu Richard Benýšek, který do funkce předsedy představenstva nastoupil těsně po vyhlášení úpadku firmy.

ČTĚTE TAKÉ:

Propustil i téměř polovinu ze stovky zaměstnanců. Musel ale přijmout třináct lidí na služby, které Sazka přestala Bestsportu dodávat.

Bestsport má dnes 66 zaměstnanců, vlastní jej sportovní svazy a o dalším osudu firmy rozhoduje věřitelský výbor, v němž hrají prim KKCG a PPF Healthcare. Společnosti PPF Petra Kellnera a KKCG Karla Komárka v září koupily loterijní byznys Sazky za 3,81 miliardy korun. Vysočanská hala je pro ně zárukou za dluhopisy, které Sazka na výstavbu arény vydala.

V aréně se letos konaly koncerty umělců, jako jsou Rammstein, George Michael, Lenny Kravitz či José Carreras, na příští rok se připravují akce jako Batman live, Cirque du Soleil či koncert Black Sabbath. Na 83 akcích včetně utkání hokejové Slavie halu letos navštívilo 485 tisíc diváků. Předloni to bylo 600 tisíc lidí na 97 akcích.

"Pokles byl dočasný kvůli nejistotě vyvolané květnovým bankrotem. Podzim už byl kvalitní a dobře se rýsuje i příští rok," uvedl Benýšek.

Dobré provozní výsledky ale kazí zátěž z minulosti, celkové dluhy Bestsportu činí podle insolvenčního rejstříku 12,7 miliardy korun. Soud povolil věřitelům řešit úpadek restrukturalizací, její plán má společnost PPF Healthcare předložit do poloviny února.

Kvůli tomu nechal věřitelský výbor nově ocenit majetek společnosti. Vybral k tomu firmu Ernst & Young, která snížila hodnotu haly včetně vybavení ze 7,3 na 1,57 miliardy korun. Věřitelé rozhodli, že budou zatím halu provozovat sami, a odmítli nabídky na odkup, protože byly příliš nízké. Například americká firma AEG nabídla 800 milionů korun.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!