Úterý 29. září 2020svátek má Michal 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bez mladých Rakušanů lyžování zanikne. Úřady dotují sjezdovky

Lyžařské středisko v Kaskádovém pohoří. Nedeko odtud zamřeli pod lavinou tři profesionální lyžaři | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lyžařské středisko v Kaskádovém pohoří. Nedeko odtud zamřeli pod lavinou tři profesionální lyžaři | foto: Reuters

ČESKÉ BUDĚJOVICE Z provozování lyžařských areálů se v Rakousku stává veřejný zájem. Vyplývá to ze zprávy o finanční podpoře sjezdovek, kterou nedávno zveřejnila spolková země Horní Rakousy. I když ceny permanentek v posledních letech strmě stoupají, areály dostávají ještě miliony eur na investice.

Každý Hornorakušan tak ze svých daní přispívá k zisku soukromých provozovatelů sjezdovek. Podle tamních politiků se ale taková podpora vyplatí a peníze se z velké části zase zemi vrátí.

Například společnost Hinterstoder-Wurzeralm Bergbahnen, která provozuje známé skiareály Hinterstoder, Hochficht a Kasberg, získala ze zemského rozpočtu od června 2012 do současnosti takřka čtyři miliony eur (108 milionů korun).

Tyto prostředky však nejsou určené na provoz, ale slouží k pokrytí části investic do nových lanovek, pohodlí a bezpečnosti lyžařů.

ČTĚTE TAKÉ:

Zatímco ale velké areály by bez veřejné podpory zřejmě přežily, naprosto zásadní jsou údajně dotace ze společné pokladny pro provozovatele 46 malých areálů v Horních Rakousích, které z velké části nemají možnost umělého zasněžování.

„Kdybychom nedostali tuto podporu, museli bychom zavřít,“ uvedl Johannes Spiesberger, provozovatel malé dětské sjezdovky v Hochleckenu. Ve stejném duchu hovoří i majitelé dalších malých areálů. Také v Rakousku totiž mají v posledních letech potíže se sněhem.

Aby provozovatel malé sjezdovky bez umělého zasněžování přežil a pokryl náklady, potřebuje minimálně 60 dní provozu v roce. Loni však mohl počítat pouze s 29 a předloni se 40 dny. Horní Rakousy proto podpořily rodinné, malé provozovatele částkou 505 tisíc eur (takřka dva miliony korun).

Přesto několik malých areálů v uplynulých třech letech zkrachovalo. A to je špatná zpráva nejen pro cestovní ruch, ale především pro budoucnost lyžování v Rakousku. Když se děti nenaučí lyžovat, budou za pár let na sjezdovkách chybět.

„Veřejnou podporou chceme docílit toho, aby v každém okrese či nedaleko každé obce stále existovala možnost lyžování,“ řekl Helmut Holzinger, předseda Spolku provozovatelů lanovek a vleků v Horních Rakousích.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!