Úterý 29. září 2020svátek má Michal 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bez prolomení limitů to nepůjde, říká Topolánek

Mirek Topolánek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mirek Topolánek | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Přimět vládu ke schválení přídělu emisních povolenek teplárnám zdarma. To je podle Mirka Topolánka první úkol, který musí řešit jako nový šéf Teplárenského sdružení. „Jedná se o čestnou funkci, není to žádná trafika,“ zdůraznil expremiér Mirek Topolánek.

LN Jak se vlastně seběhlo, že jste byl navržen a zvolen do funkce předsedy výkonné rady Teplárenského sdružení ČR?
Teplárenství musí řešit pět nebo šest zásadních problémů. Proto se teplárny rozhodly vsadit na krizového manažera a vybraly mne právě s ohledem na schopnost krizového řízení. V současnosti nemám s teplárnami nic společného. Do této funkce jsem byl navržen společností Elektrárny Opatovice. Jak se centrální zásobování jednou rozpadne, už se jej nikdy nepodaří znovu vybudovat. Proto jsem přijal tuto výzvu, i když se jedná jen o čestnou funkci. Není to žádná trafika.

LN Na teplárny se valí problémy ze všech stran. Váš předchůdce ve funkci předsedy výkonné rady Alexej Nováček prohlásil, že české teplárenství možná nepřežije rok 2020. Jste také takovým pesimistou, nebo ještě vidíte šanci na záchranu tepláren?
Osobně si myslím, že mnohé nepřežijí již rok 2016, což je datum platnosti nových emisních limitů. Navíc je zde souběh s omezením těžby hnědého uhlí, což má za následek pokles dodávek a větší tlak z hlediska ceny. To se již ukazuje v jednáních mezi teplárnami a uhelnými společnostmi. K tomu se přidává dopad zvýšení DPH na teplo.

ČTĚTE TAKÉ:


LN Je nezbytné prolomit limity těžby hnědého uhlí v Ústeckém kraji?
Problémy s uhlím jsou dva – cena a množství. K dispozici je řada rozsáhlých studií o prolomení limitů, včetně zprávy Pačesovy komise a zprávy oponentní komise. Studie hovoří jasně. Pokud chceme zachovat komparativní výhodu v podobě vysokého podílu centrálního zásobování teplem, kterou dnes máme vůči jiným zemím, tak bez prolomení limitů to nepůjde. Náhradní paliva, ať už černé uhlí, teplo z jaderných elektráren, odpad nebo biomasa, nikdy nenahradí uhlí v tomto rozsahu. Náhrada za zemní plyn, kterou někteří navrhují, by znamenala pět miliard kubíků spotřeby navíc, a to si nemyslím, že je možné vůbec zajistit a zaplatit. Pokud chceme uchovat teplárenství na stávající cenové a technologické úrovni, bez hnědého uhlí to nepůjde.

LN Jste tedy pro prolomení limitů těžby?
Prolomení limitů mohu podporovat, ale nesmí být při tom narušeno vlastnické právo. Těžební společnost musí vlastníkům nemovitostí nabídnout podmínky, které pro ně budou akceptovatelné. Podle mého soukromého odhadu se přemístění (Horního Jiřetína a Černic – pozn. red.) musí vejít do nějakých 15 miliard korun. Vzhledem k ceně uhlí za limity je tato cena v podstatě směšná.

LN Má ale smysl prolamovat limity, když těžební skupina Czech Coal hovoří o nárůstu ceny, který je pro teplárny nepřijatelný?
Prolomení limitů v případě, že by se cena zdvojnásobila, jak Czech Coal požaduje, už nebude teplárny zajímat. Většina společností nebude schopna za takových podmínek teplárny provozovat. Je to na diskusi. Nevytvářím si žádné bariéry do budoucnosti a chci přispět k tomu, aby se našel kompromis, který umožní teplárnám dodávat relativně levné teplo.

Celý rozhovor naleznete v úterním vydání Lidových novin

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...