25. července 2009 13:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bez proudu je po bouři stále 5.000 domácností. Vlaky měly zpoždění

Spadané stromy poškodily elektrické vedení | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spadané stromy poškodily elektrické vedení | foto: ČTK

PRAHA Po čtvrtečních silných bouřkách doprovázených vichřicí zůstává bez elektřiny zhruba 5.000 zákazníků společnosti ČEZ. Sdělila to mluvčí firmy Eva Nováková. Dnes dopoledne to bylo ještě 20.000. V pátek energetická společnost hlásila, že bez proudu je až 150.000 jejích klientů.

"Kalamitní stavy zůstávají i nadále v platnosti, předpokládáme však, že v některých oblastech by mohly být večer odvolány," uvedla Nováková. ČEZ vyhlásil kalamitní stav v okresech Hradec Králové, Rychnov nad Kněžnou, Náchod, Liberec, Jablonec nad Nisou, Česká Lípa, Mladá Boleslav, Semily, Jičín a Trutnov.

"V terénu na odstraňování škod intenzivně pracují jak naši zaměstnanci, tak pracovníci dodavatelských firem," doplnila Nováková. Práce na obnově dodávek elektřiny ale podle ní komplikují intenzivní průtrže mračen a podmáčený terén, do nějž se velmi obtížně dostává těžká technika.


Čtvrteční bouře si vyžádala dvě oběti na životech. Pětasedmdesátiletou ženu z Hrádku nad Nisou na Liberecku objevili podle policie lidé usmrcenou pod větvemi, které ulámala vichřice ze stromů v parku. Druhou obětí se stal pětadvacetiletý mladík z pramice, která se při bouři potopila do Vltavy u Županovic na Příbramsku. Jeho tělo vylovili policejní potápěči v pátek.

Hmotné škody způsobila bouře hlavně v Královéhradeckém a Libereckém kraji a také v Praze a ve středních Čechách. Pojišťovnám v pátek jejich klienti nahlásili tisíce škod za celkem několik desítek milionů korun, další hlášení ale pojišťovny očekávají v pondělí po návratu lidí z víkendových chat a chalup.

Vlaky jezdí stále se zpožděním

Popadané stromy a přetrhané vedení zastavily provoz zhruba na 20 tratích, ještě dnes v noci nabíraly vlaky desítky minut zpoždění. Na všech zasažených železničních úsecích se už sice jezdí po obou kolejích, železničáři ale budou několik dalších dnů pokračovat v opravách. Cestující musí počítat se zdržením, řekli mluvčí Českých drah Radek Joklík a mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Pavel Halla.

Největší problémy způsobila bouře na tratích ve Středočeském kraji a na severu Čech. Na několik hodin se zcela zastavil provoz na železnici ve směru z Prahy do Ústí nad Labem, do Ostravy, Českých Budějovic a Berouna.

"Vlaky byly zpožděny až sedm hodin," řekl Joklík. Mezi Mělníkem a Mladou Boleslaví jezdila pouze náhradní autobusová doprava.

Omezení se dotkla i Pendolin a dálkových spojů, potíže se nevyhnuly ani cestujícím, kteří směřovali na Slovensko a do Rakouska. Tisíce lidí strávily kvůli zablokovaným tratím velkou část čtvrteční noci v nádražních halách a stojících vlacích.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz