1. září 2009 11:22 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bezplatné igelitky v hypermarketech Albert končí, budou za korunu

Supermarkety Albert | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Supermarkety Albert | foto: Lidové noviny

PRAHA Obchodní řetězec Ahold přestane ode dneška ve svých 56 hypermarketech Albert dávat k nákupům zdarma igelitové tašky, za které zákazníci budou muset nově zaplatit jednu korunu. Výtěžek z prodeje plastových tašek Ahold poukáže nadačnímu fondu Albert, z nějž podporuje například dětské domovy.

ČTK to dnes řekl mluvčí Ahold Czech Republic Libor Kytýr. Bezplatné igelitky v Česku nabízí už jen obchodní řetězce Tesco a Globus. Společnost Ahold ročně v hypermarketech Albert podle Kytýra rozdala přibližně 60 milionů bezplatných igelitových tašek, jejichž výroba stála několik milionů korun.

Vedení Aholdu předpokládá, že díky zpoplatnění malých igelitových tašek jejich spotřeba výrazně klesne. "Například v našich slovenských prodejnách se po zpoplatnění tohoto typu tašek snížil
jejich distribuovaný počet o několik desítek procent," podotkl Kytýr.

Ekologické tašky zatěžují stejně
Šéfové Aholdu podle Kytýra uvažovali o tom, že prodejny Albert zákazníkům nabídnou jednorázové ekologické tašky zdarma. Biologicky rozložitelné tašky ale mají podle Kytýra menší nosnost, takže by jich lidé při běžném nákupu spotřebovali v porovnání s běžnými recyklovatelnými plastovými taškami více, přičemž ekologické tašky prý zatěžují životní prostředí stejně jako
ty plastové.

Obchodníci v Česku podle odhadů bývalého ministra životního prostředí Martina Bursíka ročně rozdají zákazníkům až tři miliardy plastových tašek. Náklady na jejich výrobu u některých obchodníků dosahují i několik desítek milionů korun ročně. Kvůli tomu již řada obchodních řetězců přestala igelitové tašky dávat k nákupům zdarma. Bursík navíc letos na jaře připravil novelu zákona o odpadech, která by rozdávání bezplatných igelitových tašek zakázala.

Společnost Tesco sice bezplatné plastové tašky ve svých prodejnách stále nabízí, jejich spotřebu se ale snaží snížit pomocí prodeje jutových nákupních tašek, které mají dlouhou životnost. Firmy Tesco ani Globus ovšem zatím bezplatné igelitové tašky zrušit nechtějí.

"Považujeme to za důležitou službu pro naše zákazníky," řekl dnes ČTK mluvčí sítě hypermarketů Globus Boris Malý. Podobně se vyjádřili i zástupci obchodního řetězce Tesco, který lidem bezplatně nabízí biologicky rozložitelné jednorázové tašky.

Lidovky.cz

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…