9. dubna 2009 9:32 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bílá vejce nejsou, musí se dovážet

Vejce - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vejce - ilustrační foto. | foto: Reprofoto

PRAHA Kdyby bylo jen na českých chovatelích drůbeže, tak už by o Velikonocích dávno nebyla barvená vejce. V průběhu roku jsou totiž v obchodech k dostání jen hnědá vajíčka. Jejich produkce je sice levnější, a navíc mají pevnější skořápku, jenže krásně malované kraslice z nich lze vytvořit jen těžko.

Prodejci proto bílá vejce na Velikonoce dovážejí z ciziny. „ Vozí se především ze Španělska, Polska a Itálie,“ říká ředitel společnosti Česká vejce CZ Pavel Růžička. Aby se bílá vejce dostala na pulty obchodů včas, musejí je obchodníci objednávat několik měsíců před Velikonocemi.

„Na základě našich prodejů z minulých let plánujeme každý rok s dostatečným předstihem zásobování a prodej čerstvých bílých vajec tak, aby jich bylo dostatek během celého období svátků,“ uvedla tisková mluvčí Tesco Stores ČR Eva Karasová.

Důvodem, proč tuzemští chovatelé drůbeže nedodávají na trh ve větší míře bílá vejce, je jejich dražší produkce a také menší poptávka ze strany obchodníků po většinu roku. „Bílá vejce jsou složitější na výrobu, je to tedy i dražší. Bílá skořápka je navíc slabší a poréznější, proto se snáze rozbije a také nabírá různé pachy,“ vysvětlil Růžička. Jinak je ovšem rozdíl mezi bílými a hnědými vejci jen v barvě skořápky. Bílé snesla slepice s bílým peřím a hnědé zase slepice s peřím tmavým.

Před Velikonocemi prodej vajec v tuzemsku strmě roste, podle Karasové se poptávka zvyšuje o 150 procent a Češi tak v období čtyř týdnů před Velikonocemi až po svátky koupí zhruba 15 milionů vajec.