Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Billa musí za fúzi s obchody Plus zaplatit pokutu 24 milionů

Supermarket Billa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Supermarket Billa. | foto: Reprofoto

BRNO Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj potvrdil pokutu 23,9 milionu korun německé společnosti REWE Zentralfinanz, která provozuje například prodejny Billa. Firma nedodržela závazky z roku 2008, jimiž ÚOHS podmínil fúzi se provozovatelem obchodů Plus.

Rewe provozuje supermarkety Billa a Penny Market, které převzaly supermarkety Plus. Ve správním řízení ÚOHS zjistil, že na některých lokálních trzích by toto spojení mohlo narušit hospodářskou soutěž.

Proto Rewe nabídla závazky, tedy prodej čtyř prodejen v dotčených regionech. ÚOHS je považoval za dostatečné a fúzi povolil. Prodejny měly být prodány do jednoho roku od vydání rozhodnutí, což se nestalo.

ČTĚTE TAKÉ:

Rewe několikrát požádala o odklad a přehodnocení závazků na prodej pouze dvou supermarketů. "Úřad jí částečně vyhověl, nicméně ani upravené závazky společnost nesplnila, proto bylo na konci roku 2010 zahájeno správní řízení," uvedl předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Miliardové fúze

Rewe koupilo diskonty Plus od společnosti Tengelmann počátkem roku 2008 za 255 milionů eur (nyní asi 6,4 miliardy korun). Nákup nebyl pro Rewe prvním posílením na českém trhu. Firma již dříve koupila i odcházející Delvitu.

V jeho průběhu ÚOHS zmapoval aktivity Rewe při plnění závazků a konstatoval, že firma nevyvinula dostatečné úsilí k jejich splnění. Úřad při výpočtu pokuty vycházel z obratu soutěžitele ve sporných regionech.

O pokutě původně rozhodli Rafajovi podřízení. Firma se ale proti tomu odvolala. V rozkladovém řízení se snažila vyvrátit řadu závěrů prvoinstančního rozhodnutí, mimo jiné o nedostatečné aktivitě směřující k uskutečnění závazků, neoslovení všech potenciálních zájemců o prodejny, ale i údajně nesprávné právní posouzení ze strany ÚOHS a nepřiměřenou výši sankce.

Rafaj námitky odmítl. "Rewe si musela být jasně vědoma toho, že neplní povinnosti uložené rozhodnutím úřadu, a dopustila se tak velmi závažného soutěžního deliktu," dodal Rafaj.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.