9. srpna 2013 11:05 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Billa musí za fúzi s obchody Plus zaplatit pokutu 24 milionů

Supermarket Billa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Supermarket Billa. | foto: Reprofoto

BRNO Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj potvrdil pokutu 23,9 milionu korun německé společnosti REWE Zentralfinanz, která provozuje například prodejny Billa. Firma nedodržela závazky z roku 2008, jimiž ÚOHS podmínil fúzi se provozovatelem obchodů Plus.

Rewe provozuje supermarkety Billa a Penny Market, které převzaly supermarkety Plus. Ve správním řízení ÚOHS zjistil, že na některých lokálních trzích by toto spojení mohlo narušit hospodářskou soutěž.

Proto Rewe nabídla závazky, tedy prodej čtyř prodejen v dotčených regionech. ÚOHS je považoval za dostatečné a fúzi povolil. Prodejny měly být prodány do jednoho roku od vydání rozhodnutí, což se nestalo.

ČTĚTE TAKÉ:

Rewe několikrát požádala o odklad a přehodnocení závazků na prodej pouze dvou supermarketů. "Úřad jí částečně vyhověl, nicméně ani upravené závazky společnost nesplnila, proto bylo na konci roku 2010 zahájeno správní řízení," uvedl předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Miliardové fúze

Rewe koupilo diskonty Plus od společnosti Tengelmann počátkem roku 2008 za 255 milionů eur (nyní asi 6,4 miliardy korun). Nákup nebyl pro Rewe prvním posílením na českém trhu. Firma již dříve koupila i odcházející Delvitu.

V jeho průběhu ÚOHS zmapoval aktivity Rewe při plnění závazků a konstatoval, že firma nevyvinula dostatečné úsilí k jejich splnění. Úřad při výpočtu pokuty vycházel z obratu soutěžitele ve sporných regionech.

O pokutě původně rozhodli Rafajovi podřízení. Firma se ale proti tomu odvolala. V rozkladovém řízení se snažila vyvrátit řadu závěrů prvoinstančního rozhodnutí, mimo jiné o nedostatečné aktivitě směřující k uskutečnění závazků, neoslovení všech potenciálních zájemců o prodejny, ale i údajně nesprávné právní posouzení ze strany ÚOHS a nepřiměřenou výši sankce.

Rafaj námitky odmítl. "Rewe si musela být jasně vědoma toho, že neplní povinnosti uložené rozhodnutím úřadu, a dopustila se tak velmi závažného soutěžního deliktu," dodal Rafaj.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!