26. dubna 2017 20:49, aktualizováno  21:36 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bílý dům představil daňovou reformu, největší od Reaganovy éry

Trump přijímá otázky během tiskové konference v Bílém domě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trump přijímá otázky během tiskové konference v Bílém domě | foto: Reuters

Washington  Bílý dům ve středu představil návrh daňové reformy prezidenta Donalda Trumpa, která zahrnuje snížení daně z firemních zisků z 35 na 15 procent i nižší zdanění jednotlivců. Reforma, kterou ještě musí schválit Kongres, podle Bílého domu podpoří hospodářský růst a zajistí pracovní místa i prosperitu americké střední třídě.

Ekonomové upozorňují, že snížení daní povede k růstu rozpočtového deficitu. Ministr financí Steven Mnuchin ale tvrdí, že Trumpův plán „za sebe zaplatí hospodářským růstem“.

„Bude to nejvýraznější snížení daní a největší daňová reforma v historii naší země,“ prohlásil ve středu Mnuchin. Trumpův ekonomický poradce Gary Cohn na pozdější tiskové konferenci hovořil o největší daňové reformě za více než 30 let, tedy od éry republikánského prezidenta Ronalda Reagana.

Plán počítá se zjednodušením daňových pravidel i se zrušením některých daní. Zahrnuje rovněž snížení nejvyšší sazby daně z příjmů jednotlivců na 35 procent ze současných 39,6 procenta a zdvojnásobení daňového odpočtu u manželských párů na 24 tisíc dolarů (593 tisíc Kč) ročně. Přepokládá i daňové výhody v péči o děti, které prosazuje Trumpova dcera Ivanka. Počet daňových pásem by se měl snížit ze sedmi na tři, zatím ale není jasné, kdo bude v kterém pásmu.

Trump podle Mnuchina také navrhuje, aby firmy mohly přesouvat zisky ze zahraničí do USA při výrazně nižší daňové sazbě, než je současných 35 procent. Výši nové sazby pro repatriaci zisků ale neupřesnil. Americké firmy v zahraničí drží zisky v objemu kolem 2,6 bilionu dolarů (64 bilionů Kč), aby se vysokému zdanění vyhnuly, uvedla agentura Reuters.

Republikánští zákonodárci Trumpův daňový plán převážně vítají. Považují ho za základ pro jednání v Kongresu a předpokládají, že před uzákoněním ještě projde změnami.

Demokratičtí zákonodárci kritizují, že plán počítá s daňovými úlevami i pro lidi s nejvyššími příjmy. Zpochybňují rovněž Mnuchinovo tvrzení, že hospodářský růst vytvoří dostatek nových daňových příjmů k vykompenzování dopadu nižších daňových sazeb na rozpočet.

Snížení daní podnikům i jednotlivcům bylo jedním z hlavních pilířů Trumpovy volební kampaně. Naděje na pokles daňové zátěže po jeho zvolení přispěly k výraznému růstu cen amerických akcií.

Trump nehodlá zveřejnit své daňové přiznání

Donald Trump nehodlá zveřejnit své daňové přiznání. Ve středu to podle agentury Reuters prohlásil ministr financí Steven Mnuchin. Proti Trumpově neochotě ukázat daňové přiznání v polovině dubna demonstrovaly desítky tisíc Američanů.

Sám Trump, jak připomněla agentura AP, dosud opakovaně odmítal přiznání zveřejnit s tím, že dokumenty zkoumá daňová správa. Loni v září během své kampaně před prezidentskými volbami také prohlásil, že jeho daně nikoho nezajímají, až na pár novinářů.

Ve Spojených státech je tradicí, že prezidentští kandidáti v rámci transparentnosti voleb odhalí před veřejností odhalí své finanční poměry.

ČTK

Randstad s.r.o.
Skladový manipulant - až 30.000 Kč

Randstad s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz