Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Katastrofa na obzoru? Lidé si na bitcoin berou hypotéky, varuje regulátor v USA

Bitcoin (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bitcoin (Ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Bitcoinové šílenství láká čím dál víc investorů, kteří v něm vidí rychlou cestu ke zbohatnutí. Digitální měna, která zvýšila od začátku roku svou cenu zhruba 17krát, už přitahuje i běžné spotřebitele, kteří se ale mohou spálit.

„Viděli jsme hypotéky brané kvůli nákupu bitcoinu. Lidé si vybírají kreditní karty a čerpají úvěry,“ popsal pro CNBC Joseph Borg, prezident North American Securities Administrators Association, organizace, která se zaměřuje na ochranu investorů, a zároveň šéf akciové komise v Alabamě.

Digitální měna se ve středu prodávala za zhruba 17 tisíc dolarů (přes 370 tisíc korun) a jen za poslední měsíc připsala zhruba 10 tisíc dolarů. Kurz bitcoinu však při cestě vzhůru zažívá i prudké pády. Jeho cena je dána čistě nabídkou a poptávkou a není nijak regulována, investice s sebou nese velké riziko.

„Není to něco, kam by měl investovat člověk s hypotékou a dvěma dětmi ve škole,“ varoval Borg.

Vidina výdělku však varování ekonomů a regulátorů zatím překonává a počet investorů roste. Burza Coinbase například zaznamenala přírůstek uživatelů o 300 tisíc během jednoho víkendu a její mobilní verze se dostala mezi nejstahovanější aplikace pro iPhone.

Nové číslo magazínu Index LN vychází v pondělí 18. Prosince. Najdete jej na...

Bitcoinu se věnuje i nové číslo magazínu Index LN, které vychází v pondělí 18. prosince. Najdete jej na stáncích s Lidovými novinami

Bývalý novinář Kyle Russell pro Business Insider popisuje případy ze San Francisca, kde se do bitcoinu pouští i mladí lidé, které žene vidina rychlého zbohatnutí, a investují tak citelnou část svých příjmů. Podle Russella má řada z nich například studentské dluhy a doufají, že by je rychlé zbohatnutí mohlo vyřešit.

Mnoho z nich přitom prý ani netuší, jak bitcoin vlastně funguje. Zároveň jsou jejich investice velmi krátkodobé. „Stále více se obávám, jaké myšlenkové procesy vedou lidi k velmi spekulativním investicím ve světě kryptoměn,“ říká.

Řada analytiků se však obává, že růst poptávky po kryptoměnách vytváří na trzích nebezpečnou bublinu. „V určitý moment to musí klesnout,“ prohlásil Borg. Právě drobné investory s hypotékou by však pád kurzu bolel nejvíc.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.