17. května 2019 9:58, aktualizováno  14:22 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bitcoin po týdnech oživení prudce oslabil, cena výrazně kolísá. Investoři zřejmě vybrali zisky

Bitcoin (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bitcoin (Ilustrační foto) | foto: Shutterstock

TOKIO Cena kybernetické měny bitcoin v pátek krátce spadla o více než 20 procent a dostala se pod 6200 dolarů. Bitcoin vzápětí podstatnou část ztrát smazal, i tak ale celé dopoledne ztrácel pět až 15 procent. V předchozích zhruba sedmi týdnech se přitom bitcoin zotavoval a jeho cena se vyšplhala až nad 8000 dolarů, což bylo maximum za deset měsíců.

Na burze Bitstamp v pátek bitcoin oslabil až o 21,6 procenta a klesl zhruba na 6178 dolarů, uvedla agentura Reuters.  Pro tak hluboký propad není podle obchodníků jednoznačný důvod, jde podle nich zřejmě o snahu vybrat zisky z dosavadního růstu ceny.

„Zdá se, že tak náhlý pokles nezpůsobily žádné konkrétní faktory,“ řekl Ryan Rabaglia z makléřské společnosti OSL. Podle něho za poklesem zřejmě stojí vysoké prodejní příkazy menšího počtu lidí, případně jednoho člověka, kteří vybírají zisky z dosavadního vzestupu nebo se snaží získat více bitcoinů za nižší cenu.

V Londýně v pátek bitcoin zahájil obchodování propadem o 14 procent, během dopoledne jej však zmírnil na 5,5 procenta a prodával se za 7253 dolarů. Spolu s ním o pět až šest procent oslabily další digitální měny, jako je ethereum, bitcoin cash a litecoin, uvedla agentura Bloomberg. Její Galaxy Crypto Index před polednem odepisoval 8,4 procenta a měl nakročeno k největší denní ztrátě za poslední měsíc.

Ještě začátkem května byla cena nejznámější kryptoměny v blízkosti 5000 dolarů. Od poloviny prosince, kdy se pohybovala kolem 3000 USD, se více než zdvojnásobila, stále je však daleko od maxima blízko 19 000 dolarů, na kterém byla v nejlepších dobách, což bylo koncem roku 2017.

Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn a během let se prosadil jako přední kybernetická měna. Jeho cena ale prochází značnými výkyvy.

V roce 2017 zažila cena bitcoinu prudký růst a měna se dostala do centra pozornosti médií. Koncem téhož roku cena překonala 19 000 dolarů, ale už o rok později sestoupila do blízkosti 3000 dolarů.

ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.