Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bitcoinové šílenství. Nákupní horečka sílí, čeká se vstup velkých hráčů

Kybernetická měna bitcoin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kybernetická měna bitcoin. | foto: Reuters

PRAHA Kurz největší světové digitální měny bitcoin v pondělí prolomil hranici 9700 dolarů (přes 200 tisíc korun) a míří k milníku 10 tisíc dolarů. Jen za poslední týden kyberměna posílila o 1500 dolarů a od začátku roku se její hodnota zdesetinásobila.

„Zájem o bitcoin trvá už od jara, žene cenu nahoru a tím podněcuje sám sebe,“ vysvětluje Jakub Jedlinský, který o kryptoměnách vyučuje na pražské VŠE. Letos podle něj do kryptoměn investuje čím dál více lidí.

Bitcoin

  • Je největší takzvanou kryptoměnou s celkovou hodnotou přes 160 miliard dolarů.
  • Jedná se o měnu, která není řízená žádnou centrální bankou či státem, a umožňuje anonymní transakce.
  • Nové „mince“ vznikají takzvanou těžbou. Ta spočívá ve složitých výpočtech, pomocí nichž se vytváří bloky proběhlých transakcí, které se tak stávají nevratnými.
  • Každý blok obsahuje i všechny předešlé bloky a tvoří takzvaný blockchain, což je jakási účetní kniha, která obsahuje celou historii transakcí.
  • Blok vzniká zhruba každých 10 minut. Ten, kdo ho vytvoří jako první, získá odměnu v podobě nových bitcoinů.
  • Síť je nastavena tak, aby bylo možné vytěžit maximálně 21 milionů bitcoinů, výpočetní náročnost se přitom postupně zvyšuje. Odměna pro těžaře se tak každé zhruba čtyři roky snižuje o polovinu. V současné době je odměnou za vytěžený blok 12,5 bitcoinu.
  • Vznikl v roce 2009, stojí za ním programátor či skupina vystupující pod pseudonymem Satoši Nakamoto.

Digitální měně by mohlo v růstu pomoci i překročení hranice deseti tisíc dolarů. „Zvýší se tím mediální zájem, na druhou stranu část investorů může vybírat zisky, což ovlivní cenu směrem dolů,“ dodává.

K tomuto historickému momentu může dojít už v nejbližších dnech. „Aktuálně jsme na kurzu kolem 9700 dolarů a pohyb o tři procenta je v bitcoinu často otázkou několika minut,“ připomíná Jaroslav Brychta, hlavní analytik brokerské společnosti XTB, typické rychlé změny kurzu digitálních měn.

Kurz žene nahoru také oznámení americké burzovní společnosti CME Group, která začne obchodovat s termínovanými kontrakty na bitcoin, díky kterým budou moci investoři spekulovat na budoucí cenu měny. Že se kryptoměny ujme velká finanční instituce, dává pak může posílit legitimitu bitcoinu ve finančním světě.

„Blíží se institucionální investoři, kteří dostanou už příští měsíc díky CME poprvé šanci spekulovat s bitcoinem pomocí klasických kontraktů. Část trhu, zdá se, doufá, že poptávka velkých hráčů a jejich klientů může cenu bitcoinu poslat ještě mnohem výš,“ říká Brychta.

Měny za 300 miliard dolarů

Spolu s bitcoinem se daří i celému světu kryptoměn. Podle serveru Coinmarketcap je hodnota všech digitálních „mincí“ v oběhu přes 300 miliard dolarů (6,3 bilionu korun). Více než polovinu ze sumy tvoří bitcoin se 160 miliardami korun, druhé je Ethereum s 46 miliardami dolarů a třetí bitcoin cash, který se letos od originálního bitcoinu oddělil, s hodnotou 27,8 miliardy dolarů.

„Růst ceny bitcoinu v posledních dnech doprovází růst velké části celého trhu kryptoměn. Důvěra v kryptoměny je propojená, lidé mezi nimi zatím tolik nerozlišují,“ popisuje Jedlinský. „Ostatní měny se vezou se především na vlně optimismu, který bitcoin a celý sektor kryptoměn momentálně obklopuje,“ dodává Brychta

Bitcoinu a dalším měnám se daří i přes varování finančních institucí, které zrazují především drobné investory od vkládání peněz do neregulované měny s velmi rozkolísaným kurzem. „Běžným investorům bych to prostě nedoporučoval,“ uvedl minulý týden hlavní investiční stratég Deutsche Bank Ulrich Stephan.

ICO

Initial Coin Offering

Neregulovaný způsob získávání peněz pro financování projektu pomocí digitálních měn. Podporovatelé projektu nakoupí mince nově spuštěné kryptoměny za peníze či jinou digitální měnu, jako je bitcoin. Příkladem úspěšného ICO je například spuštění měny Ethereum v roce 2014. ICO je považované za kontroverzní způsob investice, který je velmi rizikový a přitahuje podvody.

Řada institucí také bije na poplach před takzvanými „ICO“, což je v poslední době populární způsob získávání kapitálu pro rozjezd firmy prostřednictvím digitálních měn.

Čínská centrální banka tuto operaci rovnou zakázala,  německý bankovní dohled BaFin vydal zprávu, ve které upozorňuje, že ICO je velmi riziková investice náchylná k podvodům či praní špinavých peněz a je tak nutné počítat s možností ztráty všech vložených peněz. Naposled se o tom přesvědčili investoři startupu Confido, který od nich vybral 375 tisíc dolarů (necelých osm milionů korun) a s penězi zmizel.

Je Musk Satoši Nakamoto?

V posledních dnech také ožily spekulace o tom, kdo je vlastně tajemný tvůrce měny známý pod pseudonymem Satoši Nakomoto, který princip měny představil v roce 2008. O jeho identitě se dlouhodobě mluví, ale nikdo se k autorství měny nikdy veřejně nepřihlásil. Podle některých názorů jím však může být i sám Elon Musk, šéf výrobce elektromobilů Tesla a vesmírného startupu SpaceX.

Teorii v posledních dnech přiživil Sahil Gupta, student Yaleovy univerzity, který pracoval pro Muskův SpaceX. Podle něj vznik měny odpovídá Muskovým programátorským schopnostem i zápalu měnit svět. Proti Muskovu autorství ale hovoří několik věcí, především fakt, že miliardář platí za veřejnou figuru, která otevřeně propaguje své projekty. Šéf Tesly však opakovaně tvrdí, že ani nevlastní žádné bitcoiny.

Podle uniklých dokumentů Paradise Papers se ve světě bitcoinu pohybuje také velké jméno čínského byznysu - Lei Jun, miliardář a zakladatel výrobce telefonů Xiaomi.

Server Quartz tvrdí, že ze zmíněných dokumentů vyplývá, že podnikatel je přes čtyři firmy napojený na největšího světového výrobce zařízení pro těžbu kryptoměn Bitmain, který stojí za 70 procenty specializovaných zařízení pro těžbu na světě. Podobně jako Musk, ani Lei Jun nikdy veřejně neprojevil velký zájem o digitální měny.

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...