Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BITTNER: Poučení z jedné krize

Americké dolary (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americké dolary (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Nedávné tahanice okolo zvýšení dluhového stropu ukázaly, jak je americká politická scéna silně polarizovaná. Obě strany sporu přitom spoléhají na jednu základní premisu - nejsilnější ekonomika světa nemůže zbankrotovat.

Faktem je, že americký dluh je veden v dolarech a v případě opravdu vážných problémů si tak USA dolary jednoduše natisknou. To ale asi žádného investora neutěší. Ono je v důsledku jedno, jestli dlužník odmítne část pohledávky splatit, nebo jestli vlivem inflace, kterou by masivní zvýšení množství dolarů v oběhu způsobilo, její hodnota prudce klesne.

Jak může být zahrávání si s dluhovým stropem nebezpečné, nám ukázalo Španělsko za krále Filipa II., supervelmoc, nad kterou slunce nezapadalo. V roce 1575 zapadlo. Stačilo k tomu málo, dlouhodobé státní dluhopisy byly spláceny přímo z daní k tomu určených, jejichž výši určovala města.

Měla tak, podobně jako dnešní republikáni, v ruce nástroj, kterým mohla královu dluhovou expanzi zastavit. A rozhodla se ho využít. Filip II. zareagoval nečekaně. Vysoce hodnocené a daněmi kryté dluhopisy nechal nedotčené a místo toho zastavil splátky podřadnějších krátkodobých. Ty měli v držení především bankéři.

Chaos, který následoval, nebyl nepodobný tomu po pádu Lehman Brothers. Banky krachovaly a obchod zamrzl, na což nejvíce doplatily vyšší vrstvy. A jak to celé skončilo? V roce 1577 města pod tlakem svých obyvatel souhlasila s razantním zvýšením daní a prosila krále, aby vrátil věci do normálu.

Část škod na obchodu však již byla nevratná. Než se někdo rozhodne demonstrovat svoji sílu, měl by zkrátka promyslet i ty méně pravděpodobné scénáře dalšího vývoje.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Hrad i sněmovna zřejmě dostanou více peněz (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Hrad i sněmovna zřejmě dostanou více peněz (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Hrad i sněmovna zřejmě dostanou více peněz (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!