27. února 2013 17:01 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bitva miliardářů je u konce: Vítkovice patří definitivně Světlíkovi

Generální ředitel společnosti Vítkovice Holding Jan Světlík. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální ředitel společnosti Vítkovice Holding Jan Světlík. | foto: MAFRA – Jan Zatorsky

BRNO Dlouholetý a spletitý soudní spor o akcie společnosti Vítkovice Holding skončil ve prospěch šéfa strojírenského gigantu Jana Světlíka. Stížnost miliardáře Davida Berana totiž odmítl Ústavní soud a s konečnou platností tak potvrdil rozhodčí nález, podle kterého by měl Beran odprodat Světlíkovi sporný balík akcií.

Dlouhou právní bitvu rozhodl Ústavní soud v půli února bez veřejného jednání, ve středu usnesení zpřístupnil na webu.

Beran považuje rozhodčí nález za zásah do základního práva na ochranu a pokojné užívání majetku. Justici vyčítá řadu procesních pochybení při následném přezkoumávání nálezu. Ústavní soud ale nenašel důvod k zásahu.

Právní maraton

Spor o akcie společnosti Vítkovice Holding patří k nejsložitějším v českém byznysu. Beran a Světlík v minulosti spolupracovali, přibližně v roce 2005 se jejich cesty rozešly. Beran se rozhodl prodat 45 procent vítkovického holdingu Karlu Komárkovi a jeho skupině KKCG.

Světlík ale transakci zpochybnil. Tvrdil, že má na akcie předkupní právo. Po navýšení základního kapitálu se sporný Beranův podíl zmenšil na 11,25 procenta. Poté se rozběhl složitý soudní spor na několika frontách. Akcie skončily v soudní úschově u Okresního soudu pro Prahu-východ.

"Napadená rozhodnutí nevykazují znaky libovůle, nebylo zjištěno, že by právní závěry obecných soudů byly v extrémním nesouladu s vykonanými skutkovými zjištěními," stojí v usnesení senátu se zpravodajem Pavlem Holländerem.

Rozhodčí soud při Hospodářské a Agrární komoře ČR se na stranu Světlíka postavil v roce 2008. Verdikt později potvrdily také Městský a Vrchní soud v Praze. Od roku 2009 ležela u Nejvyššího soudu dovolání Berana a společnosti KKCG Industry. Dovolání zpochybňovala argumentaci i formu rozhodčího nálezu či nestrannost rozhodců. Nejvyšší soud loni oba podněty zamítl.

"České soudy finálně posvětily loupež za bílého dne, když podle nich mám dostat za akcie v hodnotě pět miliard Kč směšných 60 milionů Kč," řekl loni Beran. Tehdy avizoval, že je připraven bránit se u mezinárodních soudů.  Berana se ve středu nepodařilo zastihnout.

Světlík: Ať Beran začne respektovat právo

"Pět let se domáhám akcií, které mi patří, a někdo, kdo poruší smlouvu, si dovolí mluvit o krádeži za bílého dne. Je to vůči mně nehoráznost od samého začátku a byl bych rád, kdyby konečně pan Beran začal respektovat právo.

"Není přece možné uzavřít smlouvu a pak z ní jednoduše udělat cár papíru a ještě si vymýšlet takzvanou škodu," uvedl ve středu Světlík. Beran podle něj činí jen procesní obstrukce ve snaze zabránit mu v převzetí akcií a výkonu akcionářských práv, přestože soudy potvrdily, že Světlík vždy jednal v souladu s právními předpisy.

Strojírenský gigant

Vítkovice Holding

Vítkovice Holding zastřešuje celou strojírenskou skupinu vystupující pod značkou Vítkovice Machinery Group se sídlem v Ostravě.

Skupinu tvoří firmy s ročním obratem kolem 20 miliard korun. Strojírenské impérium prakticky ovládá Jan Světlík.

Jedním z menšinových vlastníků je KKCG Karla Komárka, s níž vede Světlík také další spory.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!