31. května 2012 17:31 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bitva miliardářů. Vítkovice patří Světlíkovi, řekl soud

Podnikatel Jan Světlík. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podnikatel Jan Světlík. | foto: Lidové noviny

OSTRAVA Městský soud v Praze rozhodl, že předsedovi představenstva a generálnímu řediteli společnosti Vítkovice Holding Janu Světlíkovi musejí být předány akcie, o něž vedl spor s Davidem Beranem a skupinou KKCG. Informovala o tom mluvčí holdingu Eva Kijonková.

Jde o podíl, který původně činil 45 procent ze základního kapitálu společnosti, po navýšení kapitálu v roce 2010 představují podíl na firmě 11,25 procenta. Spor o akcie se táhne už sedm let, čtyři roky jsou v soudní úschově u Okresního soudu Praha-východ.

Akcie měly Vítkovice vlastnit už od roku 2008

Cenné papíry byly předmětem obchodu mezi Beranem a KKCG. V lednu 2008 získal Světlík u Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR v Praze rozsudek, že Beran porušil dohodou s KKCG jeho předkupní právo. "To znamená, že od ledna 2008 měly být akcie v rukou Jana Světlíka a David Beran je nikdy nesměl prodat KKCG," uvedla Kijonková.

Beran akcie uložil do soudní úschovy a následovala série soudních sporů o vydání. Kijonková uvedla, že Vrchní soud v Olomouci a následně i Nejvyšší soud v Brně opakovaně potvrdil, že majitelem akcií je Světlík. "Ani to ale nestačilo a až současný pravomocný rozsudek znamená reálné určení, že akcie ze soudní úschovy patří Janu Světlíkovi," uvedla mluvčí.

Vítkovice Holding

Vítkovice Holding zastřešuje celou strojírenskou skupinu vystupující pod značkou Vítkovice Machinery Group. Tu tvoří firmy s ročním obratem kolem 20 miliard korun. Holding zaměstnává 8500 lidí.

Už v loňském roce Vrchní soud v Olomouci zrušil pět let staré rozhodnutí Rozhodčího soudu, kvůli němuž Světlík musel zaplatit 60 milionů korun společnosti Profidebt spojené s Davidem Beranem a Petrem Novotným za údajné porušení akcionářské smlouvy mezi vlastníky společnosti Vítkovice Holding.

Kijonková uvedla, že Profidebt by mu měl nyní včetně příslušenství a úroků vrátit přes 100 milionů korun.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz