Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 2 °C občasný déšť Předplatné LN
28. února 2017 17:25 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BlackBerry v tandemu s Číňany. Nabízí jediný moderní telefon s klávesnicí

Model KEYone je novinskou od kanadské legendy BlackBerry. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Model KEYone je novinskou od kanadské legendy BlackBerry. | foto: ČTK

BARCELONA (OD ZPRAVODAJE LN) Kanadská značka BlackBerry, která se řadí mezi průkopníky chytrých telefonů a proslula svými modely s qwerty klávesnicí, se na veletrhu MWC v Barceloně nadechuje k novému útoku. Její model KEYone je totiž snad jediným moderním smartphonem s klávesnicí. Pozadí projektu je ovšem trochu komplikované.

BlackBerry patří na poli mobilních telefonů k legendám. Takových je již málo, nicméně i tato značka v posledních letech skomírala a zdálo se, že zmizí nadobro. Nakonec se tak nestalo, ale to jen za cenu toho, že nic už dnes u BlackBerry není tak, jak bývalo.

Firma samotná má totiž s aktuálním modelem KEYOne jen málo společného, v podstatě pro něj dodává jen software. Výrobu a distribuci už obstarává čínská společnost TCL, která je i u nás známa smartphony jiné známé značky – původem francouzského Alcatelu. TCL získala v uplynulých měsících exkluzivní licenci na použití značky BlackBerry v mobilních telefonech a KEYOne je prvním smartphonem, který z této nové spolupráce vzešel. A hned se přitom vrací k tradicím značky.

Model KEYone je novinskou od kanadské legendy BlackBerry.
Model KEYone je novinskou od kanadské legendy BlackBerry.

BlackBerry v poslední době procházelo velmi turbuletním obdobím. Firma, jejíž smartphony s qwerty klávesnicí si mnozí manažeři vybavují coby první telefony, na kterých kdy řešili e-maily, se od této konstrukce začala odvracet.

A to v důsledku změny preferencí většinových zákazníků, na které ale BlackBerry nikdy moc cílit neumělo. Firma, tehdy ještě pod původním názvem RIM (Research in Motion), tedy začala vyrábět i dotykové telefony, z původního systému pak přešla na zcela nový BlackBerry OS10. Ten se ale bohužel v praxi moc neuchytil, byť to byl třeba z hlediska koncepce ovládání výborně připravený systém – umožňoval právě snadné dotykové ovládání a zároveň počítal s plným zapojením mechanické klávesnice.

Proto BlackBerry u posledních modelů, už s novým názvem firmy BlackBerry Limited, přešlo k dnes zcela dominantnímu operačnímu systému Android. První androidí model Priv měl ještě vysouvací klávesnici, ale byl hodně drahý a to i díky nezvyklému zahnutému displeji. Pak už ale přišly modely DTEK50 a DTEK60, které byly čistě dotykovými přístroji. A které shodou okolností už pro kanadské BlackBerry vyráběla firma TCL.

Ta se nakonec s kanadskou firmou dohodla, že celou produkci smartphonů, včetně vývoje a distribuce převezme.

BlackBerry jako takové jen dodá značku a software, který pro operační systém Android vyvíjí. Majitelé androidích telefonů tak mohou používat fanouškům kanadské značky známé aplikace jako například BlackBerry Messenger. Software kanadské firmy se kromě tradičních funkcí značky soustředí také na bezpečnost, a tak se společně s TCL chlubí tím, že smartphony s jejím softwarem patří z hlediska zabezpečení dat k nejlepším na trhu.

A nové BlackBerry KEYOne na těchto atributech staví. Známé funkce, důraz na bezpečnost a qwerty klávesnice by měly být těmi prvky, které o přístroje této značky opět zvednou zájem a to především mezi firemní klientelou. I proto například TCL buduje pro BlackBerry vlastní prodejní kanály. I když má třeba firma v Česku distributora, který se zabývá prodejem její druhé značky Alcatel, právě u něj vzniká nové oddělení, které bude mít na starosti jen BlackBerry.

Jedině tak bude moci KEYOne (a jeho budoucí sourozenci) uspět. Sám smartphone s displejem na výšku a klávesnicí pod ním totiž dnes pro běžného spotřebitele vypadá podivně. Ale třeba praktické ovládání s klávesnicí, která zároveň poslouží i jako touchpad, by mohlo zaujmout i širší publikum. Navíc je to smartphone, který se dovede odlišit od davu průměrných přístrojů. A i to se dnes počítá.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

12 tipů na dárky pro kluky, které potěší
12 tipů na dárky pro kluky, které potěší

Možná stále přemýšlíte, co koupit malému nezbedovi pod stromeček. Máme pár tipů, které budou trefou do černého.