23. března 2011 10:35 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Blacklist na tendry se plní, první firmou na pranýři je Stavoenergo

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

BRNO Ostravská společnost Stavoenergo je první firmou, která se dostala na takzvaný blacklist veřejných zakázek.

Podle ÚOHS padělala dokumenty v tendru na kanalizaci v obci Baška na Frýdecko-Místecku. Firma za to dostala pokutu 500.000 korun.

Čtěte více:


Rozhodnutí je pravomocné, Stavoenergo se proti němu neodvolalo. Firmy, které jsou zapsány na blacklist, se nesmí v dalších třech letech účastnit veřejných tendrů.

Dnes to oznámil předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj. Stavoenergo se tendru v Bašce zúčastnila jako člen sdružení Čistá Baška.  "Uchazeč předložil v nabídce sdružení nepravá a nepravdivá potvrzení  Finančního úřadu a Okresní správy sociálního zabezpečení, která měla prokázat jeho základní kvalifikační předpoklady," uvedl Rafaj.

Konkrétně šlo o doklady o bezdlužnosti, které v zásadních údajích neodpovídaly skutečnosti a nebyly vydány orgány, jejichž jménem byly údajně vystaveny. Falzifikáty zjistila hodnotící komise zadavatele, když získala jak vyjádření Finančního úřadu Ostrava I, tak i Okresní správy sociálního zabezpečení Ostrava.

Obě instituce shodně popřely vystavení předložených potvrzení. Nabídka sdružení byla následně z tendru vyřazena. Podle Rafaje měla Stavoenergo v době zadávání zakázky daňové nedoplatky, dluh na pojistném na sociální zabezpečení i na příspěvku na státní politiku zaměstnanosti včetně penále pro neplacení pojistného.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.