Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Blackout? Evropská unie může zhasnout Česko, obává se šéf ČEPS

Přeprava elektrické energie. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přeprava elektrické energie. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Plán Evropské komise může českým domácnostem vypnout proud, říká v rozhovoru s Lidovými novinami předseda představenstva České energetické přenosové soustavy ČEPS Jan Kalina.

LN: Zimní balíček Evropské komise ovlivní energetiku na dlouhé roky. Jak se dotkne vás?
Určitou částí ano. Máme problém zejména s vytvářením regionálních operačních center, kde dochází k tomu, že se přenášejí určité kompetence mimo republiku, ale současně s tím nejde odpovědnost. To znamená, že my jsme odpovědní za dodávku elektrické energie spotřebitelům. Ale část naší pravomoci, kterou za normálních okolností zajišťujeme, bude vykonávat někdo jiný. A máme obavu, že to nemusí vykonávat v zájmu našich spotřebitelů a zájmu České republiky. To znamená, že může činit rozhodnutí, která ve finále u nás povedou k nedostatku regulační energie. To se nám nelíbí. Připravili jsme podklady, za Českou republiku reaguje ministerstvo průmyslu a obchodu, a snažíme se prosadit do toho balíčku změny.

LN: Co znamená nedostatek regulační energie?
Podle nových pravidel budou regionální operační centra nasmlouvávat třeba za nás část regulační energie pro řízení soustavy, přitom my jsme odpovědní za její vyrovnaný stav. Může se pak stát, že v určitý okamžik ta jimi někde zajištěná elektrická energie nebude k dispozici právě proto, že daný přeshraniční profil bude plný. My v republice víme, když si to řídíme sami, jakým způsobem to celé balancovat, a v okamžiku, kdy nad určitou částí nemáte kontrolu, samozřejmě ztrácíte jistotu, že se vám to vždycky podaří.

LN: A jaká je představa regionálního centra? Jak velký region by to měl být?
V případě Česka půjde o poměrně velkou část Evropy, konkrétně o dva spojené regiony střední a západní Evropy a severozápadní Evropy. A mělo by to regionální centrum, jestli se nemýlím, sídlit v Mnichově. A odtamtud následně řídit celou oblast.

Jan Kalina, šéf ČEPS.

LN: Co by to znamenalo pro zákazníky?
Nižší jistotu zajištění elektrické energie, potenciální výpadky a v nejhorším případě i nějaká podoba blackoutu. Mohlo by se stát. My tím nechceme strašit, my se snažíme narovnat podmínky tak, aby pro nás byly prakticky využitelné. Abychom mohli i nadále fungovat. Je jasné, že se jedná o rozhodnutí, které se bude obtížně z úrovně České republiky, poměrně malého státu, nějakým způsobem měnit. Že bychom ho úplně negovali, asi vůbec nehrozí, ale snažíme se to upravit tak, abychom měli zajištěno, že naše soustava bude i nadále spolehlivá a že zákazníkům dodáme, co máme.

LN: Takže vzhledem k možnostem je ideální řešení, aby v Mnichově seděl někdo od vás?
No tak to ne úplně. Ale aby v Mnichově nerozhodovali bez ohledu na zájmy české přenosové soustavy. Aby rozhodovali způsobem, který bude přijatelný.

LN: Máte podporu dalších států, řekněme V4, nebo je Česko se svým názorem solitér?
Solitér určitě nejsme, máme řadu spolupracujících států. A hlavně existuje Evropská síť provozovatelů přenosových soustav elektřiny a jejím prostřednictvím dáváme společné připomínky. Ovšem dávali jsme připomínky už k té původní verzi zimního balíčku – ještě předtím, než byl vydán –, a přesto máme pocit, že se většina do současné podoby nepromítla. To se nám bohužel nepodařilo prosadit. Takže máme dojem, že se jako malá země příliš mnoho prosadit nedokážeme.

LN: Co řešíte pravidelně, jsou investice do udržování a rozvoje sítě. Jde o velké peníze... Jak se vám to daří?
Jde skutečně o velké peníze. Dá se říct, že do našich sítí investujeme cirka 5 miliard ročně. Velmi dobře se nám daří realizovat modernizaci rozvoden. Na druhou stranu se nám ale nedaří prosazovat se v legislativním projednávání nových linek. Velmi dlouho trvá legislativní proces projednávání. Od okamžiku, kdy vznikne rozhodnutí a je schválena investiční akce, trvá až 14 let, než se vedení postaví.

LN: Je to problém?
Největší problém je, že to stávající vedení stárne a logicky tím klesá jeho spolehlivost. V některých oblastech chceme nahradit vedení například 200 kV za 400 kV, protože třeba je v nějaké lokalitě přebytek výkonu a my ho potřebujeme dostat někam jinam, a není kudy, neboť to vedení už je vytížené. Anebo naopak v některé lokalitě může být nedostatek výkonu, tak tohle způsobuje potíže. A to i obecně pro ekonomiku a pro rozvoj oblastí.

Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...