27. července 2009 7:37 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bláznivé léto ničí koupaliště, marně čekají na plavce

Návštěvnost koupališť je nejhorší za poslední roky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Návštěvnost koupališť je nejhorší za poslední roky | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA PŘEDPOVĚĎ UVNITŘ Letní prázdniny jsou sotva v polovině, ale provozovatelé venkovních koupališť už vědí, že letošní sezona je nejhorší za posledních několik let, a počítají s tím, že tento rok budou ve ztrátě. Někde je letos i čtvrtinová návštěvnost proti loňsku.

Podle oslovených provozovatelů koupališť může za špatnou sezonu především nepříznivé počasí v květnu a v červnu. Řada z nich otevírá při příznivém počasí už na začátku května, což letos nebylo možné. Letošní červenec se svým nevyrovnaným počasím, kdy chladné a deštivé počasí střídají tropické dny, už nedokázal výpadek návštěvnosti zvrátit.

PŘEČTĚTE SI: Konečně léto. Tento týden bude teplý, o víkendu až 30 stupňů


"Z našeho pohledu byly květen a červen jedny z nejhorších měsíců. V červenci se to sice zlepšilo, ale přesto nás zatím navštívila polovina návštěvníků proti stejnému období minulých let. O polovinu nám poklesly i tržby," řekl LN vedoucí pražského koupaliště Petynka Václav Šála.

Podobnou zkušenost s nízkou návštěvností mají i na koupališti ve Zlíně. "Letos máme zatím třetinové tržby proti loňsku a minulým letům. Máme statistiky za posledních sedm let a toto je zatím nejhorší sezona," myslí si ředitel společnosti lázně Steza Zlín Lubomír Matoušek.

Nejnižší návštěvnost z oslovených koupališť hlásí kutnohorská plovárna, kterou provozuje místní TJ Sparta Kutná Hora. "Máme celkově čtvrtinovou návštěvnost, ale ve dnech, kdy je hezké počasí, sem přijde 1200 lidí. Uvidíme, jak to bude vypadat v srpnu, ale nepočítáme s tím, že budeme v černých číslech," sdělil LN vedoucí organizace Josef Vokolek.

Další podrobnosti si přečtěte v pondělním vydání deníku